Je nutné vyšetrenie ABKM u 8 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

8 mesačná dcéra mala dlhšiu dobu hlien v stolici a hnačku. Plus od 5. mesiaca atopický ekzém. Ine problémy nemá, krásne priberá, nebolieva ju bruško a nikdy nevracia. Je dojčená a papá príkrmy.

Pri stolici som si myslela, že je to kvôli príkrmom. Neskôr som skúsila vysadiť mliečne veci kvôli ekzému. Kožný lekár mi kázal vysadiť najskôr iné alergény. Tak sme sa vrátili k mliečnej strave. Stolica sa zlepšila.

Následne sa objavili hnačky a hlien v stolici sa vrátil. Vysadila som všetko mliečne z mojej stravy. Dcére som vtedy ešte mliečne veci nedávala. Stolica sa po troch dňoch zlepšila. Bola hustá a bez hlienu. Máloked redšia s trochou hlienu.

Doktorka nás bez ďalšieho vyšetrenia poslala k imunoalergologicčke, ktorá má dcérke spraviť testy z krvi. V minulosti doktorka nedokázala ani na dvakrát zobrať dcérke krv a museli sme ísť na odber do nemocnice, nerada by som dcéru znovu trápila.

Je podľa Vás nevyhnutné takéto vyšetrenie na ABKM, resp. zistenie aj iných potravinových alergií?

Ako mám zavádzať alergény?

Lepok toleruje zatiaľ bez problémov.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri atopikoch sa momentálne preferuje trend zavádzania potravín rovnako ako pri ostatnej populácie avšak s tým, že je nutné zavádzanie dlhšie (až 5 dní na každú potravinu) a veľmi starostlivo sledovať kožný nález (týka sa to najmä potencionálnych alergénov ako orechy, citrusy, rajčiny, BKM, vajce).

Pokiaľ je problém s odberom krvi, nemusí byť robený. Diagnostika ABKM sa môže určiť z kliniky - po vysadení zlepšenie symptómov, po opätovnom nasadení opäť zhoršenie. Tým pádom sa minimálne na 6 mesiacov - u Vás teda do roka - mliečne produkty určite nepodávajú, po roku sa potom dohodnete s pani dr kedy ich vyskúšať.

Vy naďalej dojčite, ale zo stravy musíte mať príšne vylúčené všetky mliečne produkty (samozrejme aj bezlaktózové, aj maslo). Nahraďte ich rastlinnými produktami, ale musíte brať vápnik- aspoň v dávke 1000mg denne + vit D.

U polovice detí trpiacich na ABKM sa po roku toto zmení a tolerujú mliečnu bielkovinu klasicky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas