Ako postupovať pri eliminačnej diéte?

Zodpovedané
14. dec 2021

Dobrý deň,

mám 14 mesačnú dcérku, ktorá ma zhoršujúci sa ekzém. Má ložiská na rúčkach,1 v krížovej oblasti a začínajúce v podkolennej jamke. Začalo to v 8. mesiaci. Robili jej odbery krvi na protilátky - mlieko, vajce a lepok. Všetko negatívne. No ekzém sa zhoršuje. Je kojená, ona sama veľa jedla nezje. S tým bojujeme od začiatku príkrmov.

Rozmýšľam, že by som vyskúšala postupne vysadiť najväčšie alergény, či jej predsa nerobí problém niečo z mojej stravy. Začala by som vynechaním čokolády a kakaa. Uvažujem zároveň nad mliekom.

Čo je lepšie?

Mám vynechať mliečne v zmysle laktózy alebo rovno BKM?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ekzém je inými slovami zápalové ložisko na kožnej bariére. Je často odrazom stavu tráviacej sústavy, a preto je správne hladať príčinu tam.

Čo sa týka vyšetrení, tak neviem aké protilátky sa sledovali. Navrhla by som protilátky okrem IgE aj IgG a intoleranciu laktózy a protilátky na celiakiu.

To, že je kojená je veľká pomoc a zároveň je potrebné urobiť opatrenia.

Eliminačná diéta spočíva v princípe vynechania hlavných alergénov. Začnite jednou potravinou. Napríkald mliečnou bielkovinou a nekonzumujte ju počas 7 dní. Sledujte stav. Potom mliečne zaraďte a vyberte si inú potravinu. Niekde by sa malo zlepšenie ukázať.
Ak budete potrebovať podporu a pomoc, tak som Vám k dispozícií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/