Kedy mi vzniká povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

moje dieťa má začiatkom januára 3 roky a celú materskú aj rodičovskú som SZČO, avšak som bez príjmu.

Kedy mi vzniká povinnosť platiť odvody do ZP?

Musím po ukončení RD niečo nahlásiť aj na ÚPSVaR?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete ostať poistencom štátu ako osoba, ktorá sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov, zdravotné poistenie si platiť nemusíte. Je však potrebné túto zmenu zdravotnej poisťovni oznámiť. Dieťa môže byť v škôlke max. 4 hodiny denne.

Vy ste neboli na rodičovskej dovolenke, tá je určená pre zamestnancov. Poberali ste rodičovský príspevok, ktorý automaticky zanikne, keď dieťa dovŕši 3 roky. Na ÚPSVaR nič neoznamujete.

S prianím pekného dňa,
Lenka