Mám počas materskej povinnosť platiť si odvody do zdravotnej poisťovne?

Zodpovedané
12. máj 2024

Dobrý deň,

od 21.4.2024 som na materskej, ktorá mi bola priznaná z ochrannej lehoty od predchádzajúceho zamestnávateľa, kde som ukončila pracovný pomer k 31.3.2023. Od februára 2023 som vedená ako SZČO.

Mám počas materskej povinnosť platiť si odvody do zdravotnej poisťovne?

Ako to bude neskôr, keď budem dostávať len rodičák?

Vzniká mi povinnosť začať platiť prvýkrát odvody do SP od augusta.

Platím tieto odvody počas čerpania materskej?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ako SZČO počas poberania materskej nie ste povinná platiť odvody na sociálne poistenie a ani preddavky na zdravotné poistenie.

V prípade poberania rodičovského príspevku platí, že sa na SZČO nevzťahuje minimálny vymeriavací základ a tým ani povinnosť platiť minimálne mesačné preddavky na zdravotné poistenie.

Ale ako SZČO si môžete počas poberania rodičovského príspevku nastaviť mesačné preddavky do zdravotnej poisťovne v hocijakej výške, resp. žiadne. Ak budete dosahovať vyššie príjmy zo živnosti, výsledkom ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže byť nedoplatok. Čiže je na Vás či budete platiť preddavky alebo nie. Po podaní daňového priznania Vám môže vyjsť nedoplatok v rámci Ročného zúčtovania ZP. Vypočítajú koľko máte zaplatiť a odpočítajú preddavky, ak ste nejaké platili. Záleží od základu dane za SZČO.

Počas poberania rodičovského príspevku sa Vám povinné sociálne poistenie preruší len vtedy, ak podľa vyhlásenia nevykonávate podnikateľskú činnosť. Ak budete naďalej podnikať, pretrvávajúce povinné sociálne poistenie budete platiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka