Ukončila som vysokú školu, otvorila som si živnosť. Budem mať nárok na materskú dávku?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

veľmi pekne ďakujem za zodpovedanie otázky: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Overila som si na Sociálnej poisťovni, že štúdium VŠ v Čechách budú posudzovať rovnako ako štúdium VŠ na Slovensku.

Ešte by ma zaujímalo ,pokiaľ by si od februára 2024 dobrovoľne platím odvody na sociálnom poistení a otehotniem napríklad až v máji 2024 (bola by splnená podmienka 270 dní do pôrodu a nemuselo by sa dorátavať zo štúdia), aká by bola približne výška materskej?

Mesačne si fakturujem ako SZČO približne 1650 EUR, čiže mesačný vymeriavací základ = nižší ako minimálny vymeriavací základ = min. odvody.

Rátalo by sa to z vymeriavacieho základu 652 EUR platného od 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste sa stali povinným platiteľom odvodov do SP za SZČO, materská sa vypočíta z vymeriavacieho základu, z ktorého budete platiť odvody do SP. Minimálny VZ pre rok 2024 je 652 EUR, ak by ste platili odvody z tohto VZ tak by sa aj materská počítala z toho VZ. Výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu (PDVZ) za jeden kalendárny deň.

Denný vymeriavací základ (DVZ) sa vypočíta nasledovne:
Súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia.

Rozhodujúce obdobie sa určuje podľa toho, kedy vzniklo nemocenské poistenie. Ak by Vám vzniklo 01.07.2024 a pôjdete na materskú v roku 2025, tak rozhodujúce obdobie bude od 01.07.2024 do 31.12.2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka