Ukončila som vysokú školu, otvorila som si živnosť. Budem mať nárok na materskú dávku?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

zaujímalo by ma ako funguje materská v tomto roku podľa nových zmien a v akej sume (alebo či iba minimálna) je približne vyplácaná v mojom prípade. V máji 2023 som úspešne ukončila inžinierske štúdium na VŠ v Čechách. Od júla 2023 si založila živnosť (platím len zdravotné poistenie v min. hodnote). Od júla vznikne povinnosť platiť aj sociálne odvody. (Uvažujem nad dobrovoľným platením). Počas roka by sme chceli dieťa.

Budem mať nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

otázne je, či štúdium VS v Čechách budú posudzovať rovnako ako keby ste študovali VŠ na Slovensku.

Odporúčam Vám, overiť si túto informáciu priamo Sociálnou poisťovňou.
Jednoznačne dobrovoľné poistenie by Vám k dosiahnutiu materskej pomohlo, stačí v minimálnej výške, nakoľko Vám DNP zanikne keď sa stanete už povinným platiteľom odvodov do SP. Potom už nárok na materské budete mať a to z vymeriavacieho základu, z ktorého budete platiť odvody do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka