Aké prognózy má dieťa, ktoré má regurgitáciu trikuspidálnej chlopne?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

v 13. týždni zistili u jednej z dvojičiek regurgitáciu chlopne po 100 cm/s. O mesiac budem v 20. týždni a pôjdem na ďalšie vyšetrenia.

Môže sa to upraviť do pôrodu?

Ak nie a dieťa sa narodí s vadou, existuje možnosť operácie?

Čo to obnáša a aké sú prognózy?

Jedná sa o jednovaječné dvojičky po KET, kde bolo vkladané jedno embryo, ktoré sa nerozdelilo. Druhé dieťa z dvojičiek je v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

prognóza závisí od príčiny, ktorá spôsobuje nedovieravosť trikuspidálnej chlopne. Môže sa jednať o jej vrodenú anomáliu, prípadne dyspláziu chlopne.

Klinický obraz bude závisieť od miery nedovieravosti chlopne po narodení.

S nezávažnou nedovieravosťou vie dieťa fungovať. Ak je nedovieravosť závažnejšia, dá sa problém riešiť operačne.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/