Aké sú prognózy dieťaťa, ktoré má defekt medzikomorového septa?

Zodpovedané
27. okt 2020

Dobrý deň,

moje dieťa má zistený defekt medzikomorového septa. Je tam dieročka 4 mm. Dcérke to zistili už v pôrodnici. Teraz sme mali kontrolu v 2 mesiacoch a teda vraj sa jej to zhoršilo.

Môže sa dierka takto zväčšiť?

Aké sú prognózy do života s touto diagnózou?

Zrastie sa dierka, alebo bude nutná operácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri defekte medzikomorového septa závisí jeho závažnosť od veľkosti, ale aj od lokality, kde sa nachádza. Niekdy sa má tendenciu defekt uzatvárať, najmä okolitým tkanivom priľahlej chlopne.

Ak pertrvávajú na echokardiografii známky závažného skratu, dieťa neprospieva, alebo sa defekt nezmenší do 1 roka. Je nutné zvážiť uzáver defektu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/