Bábätko v brušku má cievny prstenec tvorený pravostranným aortárnym oblúkom a ľavostranným arteriálnym duktom. Čo nás čaká?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

v 2. trimestri som bola na echokardiografii, kde zistili bábätku cievny prstenec tvorený pravostranným aortárnym oblúkom a ľavostranným arteriálnym duktom (medzi LPA a desc. AO). Ostatný echokardiograficky nález srdca plodu prím. bez závažnej srdcovej chyby. Bez arytmie.

Čo nás po pôrode čaká?

Majú takého detičky problémy?

Aké vyšetrenie musí bábätko po narodení podstúpiť?

Musí byť sledované?

Ako dlho?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

uvedený cievny prstenec sa zväčša neprejaví hneď po narodení. Vývoj dieťaťa sa sleduje. Najčastejšie sa prejavuje dýchacími ťažkosťami (zahlienenie, zachrípnutie), alebo poruchami prehĺtania. U niektorých sa symptómy nevyvinú.

Na diagnostiku sa používa CT vyšetrenie. V prípade symptómov sa indikuje operácia - prerušenie prstenca.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/