Čím spestriť jedálniček 10 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
28. apr 2022

Dobrý deň,

mám 10 mesačnú dcérku a mám pár otázok ohľadom jedálnička:

  • V noci: cca 150 ml UM.
  • Ráno: cca 200 ml UM.
  • Desiata: cca 100 g čerstvého ovocia a 1/2 plnotučného jogurtu. Občas ovocie na pare zmiešam s trochou uvarených ovsennych/pšenových vločiek.
  • Obed: mäso/vajíčko/ryba/šošovica + zelenina.
  • Olovrant pred spánkom: cca 100 - 130 ml UM.
  • Večera: mliečna kaša s UM + občas škorica/orechové maslo. Striedam len klasickú pšeničnú krupicu, uvarenú SOŠ ryžu a sem tam kukuričná polenta. Iné jej veľmi nechutia.
  • Pred spánkom cca 200 ml UM.

Je podľa vás jedálniček OK, alebo je moc jednotvárny?

Nie je tam priveľa obilnín a veľa lepku?

Reakcia po zavedení lepku nebola žiadna. Rada by som sem tam dala na obed cestovinu alebo kuskus. Obávam sa však, že to už bude veľa obilniny v rámci dňa.

Kedy je vhodné nahradiť mlieko na olovrant a raňajky tuhou stravou?

Skúsila som na olovrant ponúknuť kuskus so zeleninou, ale zatiaľ preferuje mlieko. Dcérka má zatiaľ len 2 zuby a všetko mixujem, inak to nespapá (okrem mäkkého ovocia).

Čo v takomto prípadne ponúkať na olovrant a raňajky?

Aké pečivo je vhodné ponúkať?

Môže byť aj biely rohlík?

Aký typ chleba je vhodný (z akej múky)?

Dcérke chutia orechové masla do kaše (reakcia bola bezproblémová).

Je v poriadku ich pridávať aj častejšie, povedzme 2-3 x do týždňa 1-2 čajové lyžičky?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedálniček vyzerá nateraz OK. Na obed ponechajte mäso + zelenina (resp vajce, ryba, strukovina na zmenu 1x v týždni).

Olovrant by ste teoreticky už mohli skúšať. Raňajky väčšinou idú posledné - ale niektoré deti to do harmonogramu dávajú inak. Možno je to aj prípad Vašej dcérky - veď ako píšete, skúšali ste, nateraz nevydalo. Možno teda skúsiť raňajky ponúknuť jogurt biely plnotučný.

Čo sa týka pečiva, zatiaľ chlebík bez kôrky, či klasika biely rožtek. Môžete aj vyrobiť doma. Potom viete, čo tam dáte a nemusíte ani dávať soľ.

Čo sa týka múky, pokojne klasická polohrubá. Ak budete robiť doma, môžete skúsiť aj zo špaldovej. Len sa vyhýbajte celozrnnej múke (príliš veľa vlákniny deťom škodí).

Orechové maslá 2-3x do týždňa sú fajn.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička