Kedy je vhodné zaradiť do jedálnička syry, jogurt a ryby?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

moje 8 mesačné dieťa má päť denných jedál.
Ráno cca o 7:00 umelé mliečko 180 ml.
Okolo 10-11 desiata - jabĺčko, banánik alebo hruška.
O cca 14:00 obed - mäsovo zeleninový príkrm (cca 200 g).
O cca 17:00 olovrant - umelé mliečko 180 ml.
O 20:00 večera - kaša a chvíľku za tým umelé mliečko 200 ml. V tejto večeri si nie som istá či je to správne, že kaša a hneď za tým mliečko.

Je tento jedálniček v poriadku?

Môžem postupne dávať na olovrant tiež ovocie alebo jogurt?

Do kedy stačí na raňajky len mliečko?

Aké druhy rýb môžem podávať do príkrmu?

Kedy je vhodné zaradiť syry a jogurt?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne v poriadku, že dáte kašu a potom mlieko. Nemusíte to meniť, ak to dieťatku vyhovuje. Štandardne väčšina detí začína raňajkovať stravu okolo 10. mesiaca. Niektoré skôr, iné neskôr - podľa preferencií dieťaťa, akí sú jedáci a koľko mlieka v noci pijú.

Na olovrant by som zaradila biely jogurt - už môžete v tomto veku v pohode - 3,5%. Je jedno aká značka, nelíšia sa v zložení - čisto biele.

Z rýb môžete začať pstruh, zubáč, losos, sumček. Pokojne napariť a dať so zeleninkou. Čo sa týka syrov, postupne príde rad aj na tie. Skôr by som ale ešte zaradila vajce a ryby.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička