Ako sa počíta trhová cena bytu pri vysporiadaní majetku po rozvode?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

s manželom sme sa rozviedli. Byt sme kupovali ešte pred manželstvom a máme podielové vlastníctvo 1/2. Na kúpu bytu sme brali spoločnú hypotéku vo výške 57 000 EUR. Potom sme si hypotéku ešte navyšovali o 19 000 EUR. Chcela by som s maloletým synom ostať bývať v byte s tým, že by som ďalej platila hypotéku ja. Bývalý manžel žiada o vyplatenie.

Ako sa tá cena ráta?

Trhová cena nášho bytu je v súčasnosti cca 120 000 EUR a zvyšok nesplatenej hypotéky je ešte 56 000 EUR.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hodnota podielu bývalého manžela by mala byť cca 32 000 EUR (trhová hodnota podielu znížená o hodnotu 1/2 dlhu). A to len za predpokladu, že si žiaden z Vás nebude uplatňovať zvýšené náklady, ktoré do bytu investoval a v úverovej zmluve ste vedení ako solidárni dlžníci a úver ste splácali doteraz rovným dielom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk