Kto dostane do opatery deti v prípade našej smrti?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom situácie, keby sme obaja s manželom zomreli.

Kto by dostal do starostlivosti naše deti?

Kto okrem detí by mal nárok na majetok?

S manželovou rodinou sa nestretávame.

Je možné právne ošetriť, aby im v takom prípade nevznikli žiadne práva?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste zomreli, súd by pri rozhodovaní o náhradnej osobnej starostlivosti zohľadňoval skutkové okolnosti. Zákon síce uvádza, že dieťa sa zverí primárne do starostlivosti príbuznému, no ak sa so vzdialenejšou rodinou nestretávate a bol by k dispozícii nejaký rodinný známy/kamarát, ktorý by so zverením súhlasil, súd by zrejme zveril deti jemu.

Váš majetok by zdedili len Vaše deti. Každé z nich by dostalo rovnaký podiel.

Ak si v žiadnom prípade neželáte, aby manželovej rodine vznikli nejaké práva (na zverenie detí, styk s nimi, správu ich majetku atď.), odporúčam Vám, aby ste toto svoje želanie zahrnuli do závetu. V akomkoľvek konaní, ktoré by prichádzalo do úvahy, by sa závet dal použiť ako dôkaz toho, čo ste si želali a prečo.

Pre vylúčenie pochybností uvádzam, že vy a aj Váš manžel musíte spísať samostatný závet, aby bol tento platný. Slovenské právo nepozná spoločný závet manželov.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk