Modré lanko po odstránení znamienka

Zodpovedané
28. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho dvojročného syna, ktorému v lete odstránili znamienko vo veľkosti 2,5 x 2 cm na predlaktí. O dva týždne mu vybrali stehy, a to tak, že mu len odstrihli končiace uzlíky. Na konci začal kúsok lanka trčať a na jazve sa mu urobil pľuzgier, ktorý behom 2 dní praskol.

Išli sme na kontrolu a zostala som zhrozená, keď nám povedali, že to modré lanko musí ísť von. Kúsok sa im podarilo vytiahnuť, ale celé to rozrýpali a rozkrvácali. Povedali nám, že ak sa objaví opäť pľuzgier, máme prísť, syna uspia a vyberú mu to. Modré lanko je cez jazvu stále vidieť.

Máme čakať, že ho znovu rozrežú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mrzí ma, že máte takéto starosti.

Podkožný steh, ktorý spomínate je niekedy jednoduché vybrať. V podstate by nemal prekážať aj ak by ostal v rane do staršieho veku. Záleží, či je vlákno stehu vstrebateľné alebo nevstrebateľné.

Mám skúsenosť, že u 2 ročných detí vie byť aj jednoduchý zákrok neuveriteľne komplikovaný, hlavne ak je dieťa v strese.

Detský chirurg by mal mat dostatočné skúsenosti aj postupy, aby Váš malý nebol už viac traumatizovaný. Určite by som steh ale nevyberal, pokiaľ nebude mať synček iné ťažkosti, len to, že steh presvitá cez kožu.