Môže sa opakovať kapsulárna kontraktúra aj po reoperácií?

Zodpovedané
31. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kapsulárnej kontraktúry.

Môže sa opakovať kapsulárna kontraktúra aj po reoperácií?

Je väčšie percento žien, ktorým sa po druhej operácií vyskytla znova?

Rozmýšľam, či do toho ísť znova, alebo dať implantáty úplne von.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

kapsulárna kontraktúra je stav zhrubnutia jazvy tkaniva obkolesujúcej implantáty, čím sa implantáty stávajú tvrdé, deformovaného tvaru a neskôr aj bolestivé.

Ich vznik je multifaktoriálny, čiže nespôsobuje ho len jedna príčina a môže sa objaviť na jednej alebo na oboch stranách aj mnoho rokov od operácie.

Opakovať sa môže aj niekoľkokrát po sebe. Aj keď je to opäť zriedkavejšie.

Rokmi sa zdokonaľujú postupy a materiály a výskyt kapsulárnej kontraktúry sa za posledných 20 rokov podarilo znížiť takmer 10x násobne.

Či ísť do odstránenia implantátov, alebo tomu dať šancu, je rozhodnutie vyslovene subjektívne.
Zvážte koľko tkaniva prsníka máte svojho a s akým objemom prsníkov budete vnútorne spokojná.
Tiež je dôležité finančné hľadisko a zdravotný stav vzhľadom na potrebné operácie v celkovej anestézii v budúcnosti.

Definitívna operácia je len vybratie implantátov. To ale neznamená, že sa po rokoch nedajú implantáty vložiť opäť.