Po operácií je nos rovný, no ostal mi hrboľ. Je to už navždy?

Zodpovedané
8. máj 2024

Dobrý deň,

v októbri 2023 som mala operáciu nosa v celkovej anestéze. Mala som ho po úraze vybočený, bol zlomený a narovnaný. Bola aj trochu zbrúsený hrbolček, ktorý som mala stále.

Po operácií je nos rovný, no ostal hrboľ, ktorý pri operácií tiež zbrúsili. V apríli 2024 som absolvovala znova brúsenie v lokálnej anestézii. Dnes druhý týždeň od zákroku mám pocit, že sa znova hrbolček tvorí. Keď sa pozriem na nos z bočnej strany, tak jedna strana je rovná, druhá má z bočnej strany vydutú časť.

Bol brúsený v podstate 2x a čakala som, že po tomto poslednom zákroku už budem mať srdce na mieste a nos ostane rovný.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý zásah do tvrdých tkanív ako kosť a chrupavka spôsobí tvorbu jazvy a opuchu. Nielen na koži ale najmä na tkanivá vnútri.

Hrboľ niekoľko týždňov je normálny stav. Probližne po 6 mesiacoch by už mal byť nenápadný a po 12 mesiacoch by mal byť stav finálny. Každý človek je jedinečný a konkrétna situácia u Vás môže byť odlišná. Záleží od postupu, na akom ste sa s chirurgom dohodli.

Ešte na okraj toho, čo spomínate, že je nos z každého profilu odlišný. To je normálny stav pri asymetrii tváre. Problém a netýka nosa ale najmä oblasti líca. Prechod medzi lícom a nosom vytvára bázu pre kostenú časť osa a vystúpené líce dopredu opticky z profilu na tejto strane nos zmenšuje.

Na druhej strane naopak, ustupujúce líce viac dozadu vytvára dojem väčšieho nosa. To sa týka aj polohy špičky s ohľadom na hornú peru.