Ako sa prejavuje zápal achillovej šľachy?

Zodpovedané
9. apr 2024

Dobrý deň,

asi z nesprávnej obuvi a po neustálom chodení peši 2 dni (výlet) som cítila bolesť v achillovej šľache - ako keby štípanie cca 3 dni a aj som mierne krívala. Nebola to neznesiteľná bolesť. Bola som s tým aj v práci (kde stále chodím) a čakala som či to prejde. Prešlo, tak som sa vybrala na turistiku, bolesť ustúpila, ale mala som tam ako keby hrb a začervenanie.

Teraz už necítim žiadnu bolesť. Chirurg skonštatoval, že týždeň budem PN, ktorú som absolvovala.

Ako sa prejavuje taký zápal?

Miestami som mala pocit, že to zápal nie je, keďže aj po chodení práci aj po turistike tá bolesť práveže ustúpila a nevrátila sa.

Mám absolvovať röntgen, či je tam ešte nejaký zápal?

Obávam sa, že pri mojom zamestnaní, kde musím neustále chodiť sa to môže vrátiť a len si uškodím.

Športujem a rada by som sa športu naďalej venovala.

Ďakujem

Dobrý deň,

medzi príznaky zápalu achillovej šlachy patrí bolesť v mieste úponu šlachy na kosť (aj na dotyk) a opuch. Bolesť sa môže šíriť až do lýtka.

Príčinou vzniku zápalu achillovej šľachy môže byť preťaženie alebo opakovaná neúmerná záťaž, nesprávna obuv (ako uvádzate), nesprávna technika chôdze/behu, neličené zranenia alebo nedostatočná rekonvalescencia.

Najdôležitešjou súčaťou liečby je kľudový režim, bez fyzického zaťažovania. Opuch je možné zmierniť vykladaním nohy do vyšších polôh, či ľadovaním. Dôležitá je tež kompresia, teda "stiahnutie" obväzom.

Ak Vás však stále trápi tento problém, opakovane navštívte lekára, ktorý Vám odporučí dalšie vyšetrenia. To z tejto správy nevieme určiť a je nutné dôkladnejšie vyšetrenie.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk