Ročné dieťa štvornožkuje, stavia sa, ale nesedí. Je nutné navštíviť fyzioterapeuta?

Zodpovedané
27. mar 2024

Dobrý deň,

náš ročný syn síce štvornožkuje, aj sa stavia k nábytku (tam spraví aj pár krôčkov), ale stále nesedí v priamom sede. Ak si sadne, tak je to šikmý sed alebo na jednu pätu.

Malý sa narodil akútnou sekciou kvôli nedostatku plodovej vody. Už vtedy lekári hovorili, že bude v poriadku, len mu môžu niektoré veci trvať dlhšie než rovesníkom. Štvornožkovať začal až ako 10-mesačný. Odvtedy je stále v pohybe a niekedy mám pocit ako keby ani nemal čas trénovať nejaké sedenie.

Je nutné v tomto prípade riešiť fyzioterapeuta?

Máme mu nechať čas až bude na priamy sed pripravený?

Ďakujeme

Dobrý deň,

ako spomínate, tak aj štvornožkovanie prišlo o čosi neskôr. Je veľmi dôležité, že dieťa má stále motiváciu sa hýbať a tiež je veľmi dobre, že dokáže zaujať šikmý sed a z neho prejsť do pohybu.

Myslím si, že by si zaslúžilo ešte nejaký čas na priamy sed. Odporúčame Vám vyšetrenie u fyzioterapeuta. Ten Vám poradí ako postupovať, či je možné zaradiť nejaké konrétne cviky/motiváciu. Alebo povie, či stačí počkať. Nakoľko nevidíme dieťa osobne, je veľmi ťažké Vám v tomto 100% poradiť.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk