Čo môže spôsobiť vysoká dávka Acidum folicum?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Na genetike nám vyšla tiež náhoda a pri ďalšom dieťatku možná náhoda 3 - 4%.

Čo teda môže spôsobiť užívanie takej vysokej dávky? Lekárka ma ubezpečovala, že je to správny postup a zdôraznila, že je odborník a teraz neviem, čo robiť. Nechcem niečo pokaziť, preto prosím o radu.

Ďakujem

Dobrý deň,

nadužívanie kyseliny listovej nemá negatívny vplyv na organizmus alebo vývoj plodu. Nadbytočná kyselina listová sa vylúči močom.

Dávka 10 mg kyseliny listovej je liečebná pri určitých ochoreniach, napríklad pri chudokrvnosti. Preventívne u zdravej osoby nemá zmysel užívať takúto vysokú dávku.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič