Užívam Acidum folicum 10mg každé dva dni - nie je to vysoká dávka?

Zodpovedané
7. júl 2022

Dobrý deň,

prvé dieťatko sa mi po bezproblémovom tehotenstve narodilo s rázštepom pery. Užívala som mesiac pred otehotnením kyselinu listovú, 700 mikrogramov, a po zistení, že som tehotná, vitamíny LadeeVita. Teraz by sme chceli druhé bábätko, no máme strach, aby sa to nezopakovalo. Lekárka mi predpísala užívať "Acidum folicum lečiva" 10 mg každý druhý deň.

Nie je to privysoká dávka? Okrem toho mám brať každý deň aj prípravok LejdyVita. Čo sa stane s prebytkom kyseliny v tele? Užívam ich dva mesiace, je to dostatočne dlhý čas, aby to pôsobilo kladne na otehotnenie a vývoj plodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

rázštep pery nie je ovplyvnený užívaním kyseliny listovej. Je to náhodná vývojová chyba, častejšia je v niektorých rodinách. Nadužívanie kyseliny listovej nezabráni možnému rozvoju tejto vývojovej chyby. Z môjho pohľadu je užívaná dávka kyseliny listovej veľmi vysoká.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič