Vysvetlíte mi prosím nález RTG krčnej chrbtice?

Zodpovedané
25. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Absolvovala som RTG krčnej chrbtice. Nález mi nikto nevysvetlil.

V správe je napísané:
Napriamenie C lordózy, incipované spondylotické zmeny, sinistrorotácia stavcov.
Diagnóza M54.4

Obvodná lekárka mi povedala, že toto je bežný nález. Mávam bolesti hlavy a čakám na magnetickú rezonanciu.

Vysvetlíte mi prosím nález RTG?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu je zrejmé, že na krčnej chrbtici sú prítomné zmeny, ktoré súvisia s vekom.

Spondylóza sú degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, ktoré môžu viesť k tvorbe výrastkov.

Sinistrorotácia znamená mierne vybočenie stavcov do ľavej strany. Takýto nález sa vyskytuje pomerne často u ľudí so stúpajúcim vekom, keďže súvisí s opotrebovaním chrbtice.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková