Znamená dlhé večerné uspávanie ročného syna regresiu?

Zodpovedané
23. jún 2022

Dobrý deň,

syn bude mať čoskoro 1 rok a už niekoľko týždňov nevie večer zaspať. Uspávam ho na posteli a následne preložím do postieľky. Uspávanie trvá hodinu a niekedy aj dve. Spánky máva väčšinou ešte dva. Prvý okolo 10:00 (spí 2 hodiny) a druhý okolo 15:00 (max. hodinu). Spať chodí okolo 20:00.

Môže to byť dennými spánkami, alebo prechádza regresiou?

Nič nové sa v poslednej dobe nenaučil.

Ďakujem

Dobrý deň,

okolo roka sa toho deje naozaj veľa. Jednak vrcholí separačná úzkosť, dieťa sa snaží postupne o prvé kroky a začína viac blabotať.

To, že uspávanie trvá dlho nemusí byť vždy znakom regresie (môže). Ale pokiaľ sa nič nové neučí, skúste sa zamyslieť, či sa v poslednej dobe neprejavuje výraznejšie separačná úzkosť. Navyše teraz je leto a deti si prirodzene posúvajú večierku na neskôr kľudne aj o hodinu.

Ďalej už 3 hodiny denného spánku môže byť pre neho veľa. Skúste ubrať z jedného spánku 30 minút, prípadne môžete skúsiť posunúť čas bdenia na večierku. Neunavené dieťa je neuspateľné.

Ťažko sa mi však radí, nakoľko by som potrebovala viac informácií ohľadom spánkového harmonogramu a celkového fungovania.

Ak by sa situácia nezlepšovala, môžeme sa na to pozrieť individuálne.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo