Trvalé následky po operácii. Aká je premlčacia doba?

Zodpovedané
1. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trvalých zdravotných následkov. Manžel mal adenóm hypofýzy, pričom mu tlačil na zrakové centrum.

Očný špecialista vo výmennom liste pre neurológiu písal o potrebnom zákroku vykonanom bezodkladne, teda okamžite. Termín operácie manžel však dostal až o 6 mesiacov. O 2 mesiace sa mu zhoršil stav a viezli sme ho na urgentný príjem. Do týždňa bol následne operovaný. Keďže mu tento adenóm tlačil na zrakové nervy, tie ostali natrvalo porušené poškodené.

Lekár, resp. očný špecialista sa vyjadril, že ak by bola operácia vykonananá skôr, zrak by neostal poškodený v takom rozsahu. Udialo sa to však pred piatimi rokmi.

Aká je premlčacia doba?

Je možné danú skutočnosť právne napadnúť?

Manžel pracoval v rodinnej firme na stavbe. Teraz chcel zmeniť zamestnanie, no kvôli poškodeniu zraku nemôže pracovať s počítačom. Oči nevie plnohodnotne používať pri zaostrení.

Preto má problém si nájsť prácu s platom postačujúcim na naše výdavky - spolu s mojím platom na pokrytie hypotéky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

všeobecná premlčacia doba je 3 roky.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu