Som neplánované tehotná a tretie dieťa určite nechcem. Som zlý človek?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

pred pár dňami sme zistili, že čakáme tretie dieťa. Manželovi som to oznámila s plačom a odvtedy prežívam stále podobné pocity. Nechcem tretie dieťa. Máme skoro 4-ročného a 15-mesačnú dcérku. Manžel tvrdí, že rozhodnutie je na mne. Zistila som, že v CR je možné ukončenie tehotenstva tabletkami. Zajtra idem k svojej doktorke, aby som zistila, v ktorom presne týždni som. Od pôrodu som ešte nemala menštruáciu a neviem to presne určiť.

Na to, že som tehotná som nepotrebovala ani test. Začalo mi byť príšerne zle podobne ako pri druhom tehotenstve. Je mi zle skoro celý deň, ráno nevládzem vôbec fungovať. Muž robí na 12-hodinové zmeny. Niekedy aj tri dni nie je doma a ja som tu sama s dvoma drobcami.

Svoje deti milujem najviac na svete, ale neviem si predstaviť ako by sme to zvládli. Už druhé tehotenstvo bolo mega náročné a to bol syn starší. Ak sa nebude dať vybaviť tabletka v CR, tak zvažujem aj klasickú interrupciu, ale hrozne sa bojím. Bojím sa samotného zákroku, krivých pohľadov aj toho, čo by mohlo prísť potom.

I keď si myslím, že mi za tým nebude smutno, beriem to úplne ako príťaž. Viem, že sme sa mali chrániť, ale proste stalo sa.

Som zlý človek?

Nemám sa o tom ani s kým porozprávať. Moja rodina je príliš kresťanský založená a absolútne by nechápali moje úmysly a pocity. Tajne dúfam, že by sa to mohlo vyriešiť a odísť aj samé.

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že čakáte tretie dieťa, ktoré nechcete a dnes sa chystáte k doktorovi, aby ste zistili, v ktorom týždni sa nachádzate. Tiež píšete, že si nepotrebujete urobiť ani test, lebo je Vám rovnako zle ako pri druhom tehotenstve.

Rozumiem, že to pre Vás môže byť šok, keď si myslíte, že ste tehotná. Chápem, že sa obávate starať sa sama o tri malé deti, keďže Váš muž veľa pracuje. Nemáte však v okolí niekoho, kto by Vám vedel so starostlivosťou pomôcť - babku, tetu, sestru alebo nejakú kamarátku? Prípadne si nájsť nejaké dievča alebo staršiu pani na výpomoc, aspoň na pár hodín do týždňa, kedy by ste si Vy dokázali aspoň na chvíľu oddýchnuť?

Keď sú ľudia v krízovej situácii, tak vidia pred sebou len balvan, ktorý ich ťaží. Videnie sa zúži len na tie náročnejšie a ťažšie veci, nevidiac, čo všetko pekné môže situácia priniesť. A rovnako aj Vaše tehotenstvo môžete teraz vnímať ako príťaž a vybavujú sa Vám len tie náročnejšie situácie. Okrem toho Vám tehotenstvo môže priniesť aj krajšie chvíle.

Veľa žien si myslí, že im interrupcia prinesie život, ktorý mali predtým ako otehotneli, ale nemusí to tak byť. Interrupcia so sebou prináša aj následky, s ktorými sa neskôr musia vysporiadať. Je dobré si ich naštudovať, zvážiť ich a môcť ich zahrnúť do svojho rozhodnutia. Upozorňujem Vás preto, že do poradne nám často píšu aj ženy, ktoré sa rozhodli pre potrat a svoje rozhodnutie oľutovali. Dnes by sa už rozhodli inak aj napriek ťažkým situáciám, v ktorých sa nachádzali.

Odporúčam si nechať na premyslenie naozaj dostatok času. Nerozhodujte sa pod tlakom ani pod silnými emóciami. Na Slovensku je možné podstúpiť interrupciu len chirurgicky a je možné vykonať ju do 12. týždňa tehotenstva. Uvidíte, čo Vám dnes povie Váš gynekológ. Ak by sa Vám potvrdilo tehotenstvo, pokojne nám môžete anonymne napísať do našej poradne. Môžeme sa bližšie pozrieť na Vašu situáciu a prebrať všetky možnosti, ktoré máte. Nemusíte zostať sama pre Vás v tejto náročnej situácii. Som tu pre Vás.

S pozdravom

Ivana
Poradňa Alexis