Som tehotná, partner ma stále podvádza a pôjdem na potrat. Ako od neho odísť, aby to bolelo čo najmenej?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

s partnerom som ostala neplánovane tehotná. Stalo sa to. Ja som to veľmi nechcela, lebo nie som na to pripravená hlavne po finančnej stránke, keďže nemám prácu. Minulý rok som prvýkrát oficiálne dozvedela, že ma podvádza. Už sa to ťahá asi dva roky, čo si vypisuje s inými ženami a podobne. Predvčerom som sa dozvedela, že dokonca bol aj so svojou bývalou v roku 2022, aj teraz na Štedrý deň a po Novom roku tiež. Na Štefana sme mali veľkú hádku a myslela som si, že sme si to všetko vyjasnili a začneme odznova. Omyl. Aj po Novom roku sa jej ozval a bol s ňou. Neviem čo robili a vlastne je mi to aj jedno, je to proste zrada.

Rozhodla som sa, že ho opustím a pôjdem na potrat. Ale čím ďalej tým viac ma viac žerie to, že od neho odídem. Stále ho mám nesmierne rada, milujem. Ale dieťa nechcem, viem že by som a ním nemala byť, lebo ma stále klame a podvádza, kde sa dá.

Ako mám odísť, aby to tak nebolelo?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že ste ostali neplánovane tehotná. Píšete, že partner Vás podvádza a trvá to asi 2 roky. Rozhodli ste sa, že partnera opustíte a pôjdete na potrat, ale stále Vás to k partnerovi ťahá, píšete, že dieťa nechcete. Pýtate sa ako máte od neho odísť aby to nebolelo.

Naša poradňa sa zameriava na iné možnosti riešenia neplánovaného tehotenstva ako je interrupcia. Píšete skôr o vzťahových problémoch, ktorým sa naša poradňa venuje len okrajovo pri riešení neplánovaného tehotenstva. Rozumiem, že Vaša situácia, kedy ste otehotneli nie je ideálna. Píšete, že si dieťa nenecháte. Neviem všetky podrobnosti, ale píšete, že je to hlavne kvôli financiám. Predpokladám, že aj vzťahové problémy prispievajú k Vášmu rozhodnutiu. Napriek všetkým okolnostiam, ktoré teraz nevyzerajú úplne priaznivo si skúste nechať ešte dostatočný priestor na premyslenie.

Z poradne máme skúsenosti, že častokrát práve okolnosti vedú ženy k interrupcii a nie dieťatko ako také. Okolnosti, emócie aj vzťahy sa môžu rýchlo zmeniť a ženy zvyknú potom svoje rozhodnutie oľutovať. Skúste si dopriať na svoje rozhodnutie dostatok priestoru a času. Podľa platnej legislatívy môžete ísť na interrupciu do 12. týždňa tehotenstva.

Odporúčam neunáhliť sa, zvážte všetky možnosti. Do poradne sa nám ozývajú aj ženy, ktoré podstúpili umelé prerušenie tehotenstva a následne prežívajú jeho následky. O následkoch po interrupcii by Vás mal informovať každý gynekológ, s ktorým podpisujete Informovaný súhlas pri umelom prerušení tehotenstva. V skratke Vám o nich napíšem, je ich veľké množstvo a je dobré si ich naštudovať a zvážiť ich ešte pred samotným rozhodnutím. Následky po umelom prerušení tehotenstva môžu byť buď fyzické alebo psychické. Z fyzických následkov to môžu byť napr. rôzne zápaly, zrasty, poškodenie vnútorných orgánov, silné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu, neschopnosť otehotnieť či udržať chcené tehotenstvo v neskoršom období a pod. Medzi psychické patria napr. úzkosti, depresie, výčitky svedomia, poruchy spánku, problémy so stretávaním tehotných žien, rôzne druhy závislostí, problémy vo vzťahoch a neschopnosť postarať sa o domácnosť a ďalšie. Píšem Vám o následkoch preto, že je stále veľa žien, ktoré o nich nevedia alebo s následkami nepočítajú, mysliac si, že interrupcia im „rýchlo a jednoducho“ vyrieši ich problém a hneď sa vrátia k svojmu životu, ale častokrát je opak pravdou a musia čeliť následkom po interrupcii.

Čo sa týka Vášho vzťahu, môžete skúsiť osloviť párového terapeuta, kde sa dá buď popracovať na vzťahu, alebo by Vám mohla terapia pomôcť hlbšie pochopiť čo sa deje vo vzťahu, aj ako z neho ľahšie odísť. Problémy s partnerom, či už s ním zostanete alebo nie, však nemusia automaticky znamenať, že musíte ísť na potrat. V prípade, že by ste sa rozišli otec dieťaťa je povinný prispievať na výživu dieťaťa a mal by sa spolupodieľať aj na finančných nákladoch spojených už s tehotenstvom samotným.

Z našej strany Vám vieme ponúknuť sprevádzanie počas celého obdobia tehotenstva, informácie o finančných dávkach, na aké by ste mali nárok pred a po narodení dieťaťa, materiálnu pomoc cez naše spolupracujúce organizácie (základná výbava pre bábätko príp. oblečenie pre Vás a pod.), bezplatnú konzultáciu s gynekológom alebo právničkou, pomoc pri hľadaní bývania. Prípadne Vám vieme poskytnúť informácie o náhradnej starostlivosti ako napr. náhradná osobná starostlivosť, adopcia, pestúnska starostlivosť alebo utajený pôrod.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, môžete napísať anonymne priamo do našej poradne.
Prajem Vám veľa síl.

S pozdravom

Ivana
Poradňa Alexis