Som tehotná a cítim, že to nechcem. Ako ďalej?

Zodpovedané
10. jan 2024

Dobrý deň,

ostala som nečakane a neplánovane tehotná. Momentálne som v 10. týždni. S priateľom sme spolu niekoľko rokov. Bol zaskočený, ale teší sa. Iba ja som akosi úplne v inom vesmíre. Tajne si prajem, aby sa to nestalo, Nemám pocit, že by som chcela byť mamou a byť za niekoho takýmto spôsobom zodpovedná.

Nedokážem si predstaviť aké to bude ďalej. Je mi do plaču pri myšlienke na to, že čo všetko príde. Nemôžem sa ani nikomu zdôveriť. Priateľ to otoči tak, že s ním nechcem mať dieťa.

Snažím sa nahovoriť si, že je to strach. Niekde vo vnútri však cítim, že sa za tým skrýva viac. Nikdy som v živote necítila, že chcem deti. Za posledné obdobie som dúfala v zmenu, stane sa to a moje myšlienky budú iné. Nestalo sa.

Keď tieto slová poviem nahlas, tak od blízkych sa nedočkám pochopenia. Budem počuť len bežnú frázu, že to každý má strach a zlepší sa to. Mám paniku, keď pomyslím len na pôrod a všetky veci okolo.

Ako sa so všetkým vyrovnať?

Ako ďalej?

Ako sa mám rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že ste sa na nás s dôverou obrátili. Píšete, že ste neplánovane otehotneli a cítite, že to nechcete. Neviete, či chcete byť mamou a byť za niekoho takýmto spôsobom zodpovedná. Neviete si predstaviť, čo bude ďalej. Je Vám do plaču pri myšlienke na to, čo všetko príde. Nahovárate si, že je to strach, ale cítite, že sa za tým môže skrývať viac. Nikdy v živote ste necítili, že chcete deti. Píšete, že za posledné obdobie ste dúfali v zmenu, ale nestalo sa tak. Váš partner bol tehotenstvom zaskočený, ale teší sa. Keď mu o svojich pocitoch poviete, otočí to tak, že s ním dieťa nechcete. Ani od blízkych necítite pochopenie.

Potrebovala by som vedieť o týchto situáciách trošku viac a konkrétnejšie to, čo tým myslíte, či ste urobili aj nejaké konkrétne kroky k zmene. Dávate si dobré otázky na zamyslenie a keďže sa nemáte komu zo svojho okolia zdôveriť, lebo sa cítite nepochopená, odporučila by som Vám kontaktovať priamo našu poradňu. Tam by sme sa mohli podrobnejšie pozrieť na Vašu situáciu a čo môže byť za Vašim prežívaním. Alebo si môžete vyhľadať psychológa vo Vašom okolí, ktorý by Vám mohol byť v tomto smere nápomocný. Je dobré mať pri sebe niekoho s kým sa môžete porozprávať o svojich pocitoch, strachoch či pochybnostiach. Sú to bežné pocity, ktoré sa v tehotenstve naozaj zvyknú objavovať dosť často. V súčasnosti je to stále ešte menej diskutovaná téma, ale je fajn o tom rozprávať a nezostať so svojimi pocitmi sama.

Píšete, že máte paniku, keď pomyslíte na pôrod a všetky veci okolo. Nie som si istá, či ste teda rozhodnutá dieťatko si nechať. Možno by Vám mohla byť nápomocná aj príprava na tehotenstvo a pôrod. Odporúčam naštudovať si aj o období po pôrode, aby Vás situácia nezaskočila a vedeli ste čo Vás bude čakať. Ak by to bolo niečo hlbšie s odborníkom viete tiež popracovať na panike z pôrodu a Vašich pocitoch okolo. Je dobré mať k tomu pohľad, kde sa vlastne strach a panika zobrali a ako s nimi pracovať, ale teda neviem ako sa to u Vás konkrétne prejavuje a ako Vám to ovplyvňuje život. Odporúčala by som sa tomu povenovať. V období tehotenstva u ženy pôsobia vo veľkej miere aj hormóny a môžete vnímať citlivejšie celú situáciu, nezvaľovala by som to len na hormóny. Ak pociťujete, že si s tým sama neviete dať rady, nezostávajte v tom sama.

Kladiete si otázky: Ako sa so všetkým vyrovnať? Ako ďalej? Ako sa máte rozhodnúť? Odpovede musíte hľadať sama v sebe. Nikto to nemôže urobiť za Vás, lebo je to Váš život a vy budete musieť niesť následky, či si už dieťatko necháte alebo nie. Rozhodnutie mať v živote dieťa je viac-menej hodnotovou otázkou.

Skúste si odpovedať na otázku, čo pre Vás znamená mať toto konkrétne dieťa a čo pre Vás predstavuje jeho život. Ako vnímate svoje tehotenstvo a svoje dieťatko? Ide už o konkrétne dieťatko, ktoré sa vo Vás vyvíja a žiadne iné, čiže uvažujte už konkrétne o svojom dieťatku. Keď sa spoliehame na emócie alebo životné okolnosti, tak tie sú veľmi vrtkavé a vedia sa rýchlo zmeniť. Čo dnes cítime, zajtra môžeme cítiť pravý opak. Životné hodnoty sa ťažšie menia a sú stabilnejšie.

Keď ste spomínali, že ste nikdy nechceli mať dieťa, viete si odpovedať, že prečo ste nechceli mať dieťa? Kedy a kde sa objavila táto myšlienka? Pramení to z nejakej situácie alebo životnej okolnosti? Čo Vás viedlo k tomuto uvažovaniu? Čo si predstavujete pod pojmom materstvo a starostlivosťou o dieťa?

Spomínali ste aj zodpovednosť pri dieťati. Rovnakým spôsobom si môžete klásť otázky aj pri téme zodpovednosti. Ste v živote skôr zodpovedná alebo skôr nezodpovedná? Máte radi voľnosť alebo preferujete skôr kontrolu nad svojim životom? Napísali ste: „Nemám pocit, že by som chcela byť mamou a byť za niekoho takýmto spôsobom zodpovedná.“ Za touto vetou sa môže toho veľa skrývať. Čoho konkrétne sa bojíte pri starostlivosti o dieťa?

Ak ide o strach z nového a nepoznaného alebo z budúcna, či zo zodpovednosti. Všetko sú to neaktuálne obavy. Všetky hovoria o budúcnosti, ktorá ešte nenastala a teraz Vám takéto uvažovanie len odčerpáva energiu. Keď Vás zaplavujú obavy tohto typu a je to neúnosné, skúste sa zamerať na prítomnosť čo je tu a teraz. Väčšinou naše obavy aj tak nepredstavujú realitu, ktorá neskôr nastane. Čo môžete pre seba teraz urobiť je to, že sa zameriate na prítomnosť a budete riešiť deň po dni a týždeň po týždni. Budete reagovať na tie situácie, ktoré sa Vám objavia v prítomnosti. Lebo budúcnosť aj tak nemá nikto z nás v rukách a riešiť ju budeme až vtedy, keď príde.

Neviem či uvažujete aj nad potratom. Podľa platnej legislatívy na Slovensku máte čas do 12. týždňa tehotenstva. Chcem Vás však upozorniť, že potrat zo sebou prináša aj následky, ktoré môžu byť psychické alebo fyzické. Je dôležité o nich vedieť, aby ste ich mohli zobrať do úvahy pri svojom rozhodovaní. Vyskytujú sa veľmi často u žien, ktoré prešli potratom, preto je dobré sa zamyslieť a neočakávať od potratu, že sa Vaša situácia zrazu zlepší a budete žiť život ako predtým.

Z fyzických následkov ide napr. o rôzne infekcie, zápaly, zrasty, silné krvácanie, poškodenie vnútorných orgánov, poruchy menštruačného cyklu, neschopnosť otehotnieť či udržať chcené tehotenstvo v neskoršom období a pod.

Medzi psychické následky patria napr. úzkosti, depresie, výčitky svedomia, poruchy spánku, problémy so stretávaním tehotných žien alebo ženy s deťmi, rôzne druhy závislostí, problémy vo vzťahoch a pod. O následkoch po potrate je zo zákona povinný informovať Vás aj gynekológ, s ktorým podpisujete Informovaný súhlas pri umelom prerušení tehotenstva.

Verím, že som bola aspoň trošku nápomocná. Ak by ste sa rozhodli alebo potrebovali, kontaktovať nás môžete anonymne priamo do našej poradne.

Prajem veľa síl pri rozhodovaní.

S pozdravom, Ivana