Môže mi banka pozastaviť čerpanie schváleného hypotekárneho úveru, ak sa v procese čakania na čerpanie ocitnem na PN?

Zodpovedané
14. okt 2021

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotekárneho úveru.

Môže mi banka pozastaviť čerpanie schváleného hypotekárneho úveru, podpísaných zmlúv a záložných zmlúv na katastri, ak sa v procese už len čakania na čerpanie ocitnem na PN?

Môže to mať vplyv na uvoľnenie finančných prostriedkov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vždy odporúčam komunikovať s bankou a overiť si priamo Váš prípad. Ak Vám riešil úver aj finančný sprostredkovateľ, vie to overiť za Vás - aspoň my to pre klientom bežne riešime.

V rámci všeobecnej odpovede, nepredpokladám, že vo fáze, kedy už máte podpísané hypotekárne aj záložné zmluvy a len máte dodať podklady na čerpanie, banka pozastaví čerpanie. V tejto chvíli je proces posudzovania Vás, teda Vašej schopnosti splácať úver zo strany banky uzatvorený.

Je potrebné dodržať podmienky čerpania v zmluve a keď tie budú dodržané a banke predložené potrebné podklady na čerpanie (ako je potvrdený návrh na vklad záložných zmlúv či vinkulácia poistenia a pod.), banka by mala prostriedky odoslať podľa požiadavky na čerpanie (prípadne kúpnej zmluvy).

Ďalšia otázka je, či ste sa Vašou PN nedostali do zlej situácie a potrebovali by ste riešiť splácania. To by bolo rozumné konzultovať čím skôr s bankou a riešiť.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk