Posiela banka kvitančný list automaticky?

Zodpovedané
6. júl 2020

Dobrý deň,

chcel by som poradiť v istej veci ohľadom hypotéky.

Mal som záujem o kúpu nehnuteľnosti, hypotéku som už mal schválenú a podpísanú. Následne sa podpísali kúpne a záložné zmluvy. Záložné zmluvy sú už aj zavkladované na katastri, ale nastala taká situácia, že predávajúci si predaj rozmyslel. Nakoľko banka ešte nepustila peniaze, tak som od úveru odstúpil. A tu nastáva problém.

Realitná kancelária, cez ktorú predávajúci predával byt požaduje odo mňa potvrdenie, že som požiadal o výmaz záložného práva. Vraj inak podajú žalobu na súd. Môj finančný poradca tvrdí, že banka kvitančný list zasiela automaticky, že o výmaz netreba žiadať.

Viete mi v tejto situácii poradiť?

Ide o Poštovú banku.

Ďakujem

Dobrý deň,

toto nie je úplne štandardná situácia. Pokiaľ máte hypotéku a predčasne ju splatíte, vtedy viem, že aj Poštová banka automaticky zasiela kvitanciu na kataster a dôjde tak k výmazu záložného práva.

Vo Vašom prípade môže byť potrebné spísať v banke žiadosť - s podobným procesom nemám v Poštovej banke osobnú skúsenosť. Ak máte finančného poradcu, ktorý si robí dobre svoju prácu, tak konkrétny postup preveril priamo v banke. Za mňa, ak trvá proces príliš dlho, určite treba jednať a overiť si stav. Urgovať buď pomocou finančného poradcu, ktorý úver sprostredkoval, alebo osobne.

Už som sa stretol aj s tým, že banka kvitanciu zaslala a na katastri nebola zaevidovaná. Tiež som sa stretol s tým, že sa zaslala na kataster chybná kvitancia, a neboli odbremenené nehnuteľnosti tak, ako by bolo potrebné. Chyba sa môže stať.

Tiež môžete samozrejme požiadať o potvrdenie v banke. Banky majú určité štandardizované potvrdenia, avšak vedia posúdiť aj individuálnu žiadosť o špecifické potvrdenie. Tento úkon býva obvykle spoplatnený - na základe podpísaných zmlúv si treba pozrieť, kto by mal tieto náklady znášať. Tiež predávajúci by si mal uvedomiť, resp. kancelária, ktorá ho zastupuje, že namiesto vyhrážania by bolo lepšie spolupracovať. Ak som správne pochopil, k predaju nedošlo, nakoľko si to rozmyslel predávajúci až potom, ako sa podpísala kúpna zmluva a predávajúci slobodne podpísal aj záložnú zmluvu, kde sú aj komunikované podmienky a lehoty zo strany banky.

Vždy je dobré mať v kúpnej zmluve ošetrené aj prípadné lehoty, ak dôjde napr. k odstúpeniu. Realitná kancelária samozrejme chce hájiť viac práva svojho klienta a preto často podmienky, ktoré sú v zmluve uvedené sú výhodnejšie pre neho, než pre Vás. Je dobré si to vždy pred podpisom pozrieť, resp. konzultovať s právnikom.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk