Môže príjem mliečnych výrobkov pri intolerancii BKM spôsobiť tachykardiu?

Zodpovedané
8. apr 2020

Dobrý deň,

moja dcéra trpela záchvatmi tachykardie a pri laboratórnych vyšetreniach krvi jej zistili intoleranciu BKM. Vyšetrili ju aj na kardiológii, kde mala výsledky dobré.

Môže príjem mliečnych výrobkov pri intolerancii BKM spôsobiť tachykardiu?

Detský lekár povedal, že to má súvislosť. Kardiológ to zamietol.

O stravovaní som si toho pri tejto intolerancii dosť prečítala. Dcéra je však aj alergička (peľ, prach, plesne, trávy, repka, breza, orechy).

Je vhodné konzumovať sójové mlieko a výrobky?

Čítala som, že sú nevhodné, vraj môžu spôsobiť skríženú reakciu.

Má význam ešte navštíviť gastroenterológa?

Čo nám ešte k tomu môže povedať, keď sa to nedá liečiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

intolerancia mliečnej bielkoviny môže spôsobiť prejavy na úrovni všetkých orgánových sústav. Takže tachykardia mohla byť spôsobená pri príjme mliečnej bielkoviny a jej následnej intolerancie, kedy sa antigén bielkoviny dostane do krvi. Vtedy môže dôjsť k rôznym reakciám. Posúdenie príčiny tachykardie je však na Vašom pediatrovi prípadne inom lekárovi.

Ak je dcéra alergička ako píšete, bolo by dobré overiť aj alergiu na BKM. Tatiež môže mať problém aj s inými potravinami, ktoré vykazujú skríženú reaktivitu v čase aktívnych peľových alergénov v ovzduší.

Tieto skrížené rekcie nájdete v poradni, viackrát som ich uvádzala.
Sójové výrobky sú relatívne vhodná náhrada mliečnych výrobkov, ale nemali by byť v strave zastúpené len tie. Najvhodnejšie náhrady mliečnych výrobkov sú také, ktoré neobsahujú pridaný cukor a aditíva.

Taktiež ak sú z orechov a obilnín a zároveň sú obmieňané. Ak by sa však potvrdila okrem intolerancie aj alergia na BKM bolo by vhodné byť opatrní pri konzumácií sójových výrobkov. Taktiež nepíšete koľko má dcéra rokov, všeobecne sa sójové výrobky neodporúčajú pre malé deti v predškolskom veku.

Návštevu gastroneterológa má určite význam aby bolo dieťa sledované, či prospieva a pod. Vznik intolerancie má svoju príčinu a tú by mal gastroenterológ odhaliť a vysvetliť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/