Aké sú prognózy pre dieťa, ktoré má stredne závažnú nedomykavosť trikuspidálnej chlopne?

Zodpovedané
15. nov 2023

Dobrý deň,

5-ročné dieťa má vrodenú srdcovú vadu - dyspláziu trikuspidálnej chlopne (bez deformácie čipov) a stredne závažnú nedomykavosť trikuspidálnej chlopne. Je momentálne bez príznakov a bez liečby. Oproti vyšetreniu spred dvoch rokov došlo k miernemu zhoršeniu nedomykavostí (vtedy 1. - 2. stupňa), teraz stredné závažná, mierna dilatácia TV anulu (+2 Z) a mierna dilatácia RA. Ostatné parametrd sú ok a iné vady nemá.

Môže sa nedomykavosť chlopne sama zlepšiť vekom dieťaťa?

Môže byť zhoršenie nedomykavostí spôsobené aj nedávno prekonaným infektom dýchacích ciest?

Som znepokojená tým, že sa to zrazu zhoršilo, keďže od pôrodu sa nedomykavosť postupne zlepšovala.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi pravdepodobne je chyba trikuspidálnej chlopne vrodená. Ak je spôsobená dyspláziou cípov chlopne, nie je pravdepodobné, že by sa mohla spontánne zlepšiť.

Ďalší postup bude závisieť od toho, či bude progredovať nedovieravosť ďalej a a ako rýchlo. Veľa detí vie dlhodobo fungovať aj so stredne závažným nálezom na chlopni.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/