Ako liečiť začervenanú jazvu po operácii podkožného fibrómu?

Zodpovedané
19. okt 2018

Dobrý deň,

dcérka má po operácii podkožného fibrómu na hrudi jazvu. Okolo jazvy má niekedy začervenanú kožu.

Je potrebné riešiť to chirurgicky?

Alebo je to len jav, ktorý súvisí s tým, ako sa jej jazva šúcha o tričko?

Ďakujem za váš odborný názor

Dobrý deň.

Začervenanie jazvy je prejav aktivity ciev a buniek tvoriacich jazvu. Do 3 mesiacov je to normálny proces hojenia. Ak jazva presahuje rozsah pôvodnej rany a od zákroku ubehlo viac ako 3 mesiace, môže sa jednať o hypertrofickú alebo keloidnú jazvu.
V tom prípade by sa mala ísť ukázať plastickému chirurgovi alebo dermatológovi, aby sa to podchytilo zavčasu.

Deti v období rastu a puberty majú v rizikových lokalitách, ku ktorým dekolt jednoznačne patrí, sklon ku tvorbe takýchto nepekných jaziev. Vhodný postup je v takomto prípade čo najkonzervatívnejší, teda nerezať.