Ako vyzerá zákrok internal bra?

Zodpovedané
11. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výrazu, ktorému nerozumiem.

Čo presne znamená pojem internal bra (Inner Bra) na zdvihnutie prsníkov?

Robí sa aj u nás na Slovensku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pojem "vnútorná podprsenka" pokrýva viacero operačných tehník, ktorých princípom je "udržanie" prsníkov vo svojej polohe a zabránenie ich poklesu. Prípadne zvýraznenie push-up efektu.

Posledných 10 rokov sa tento pojem používa tak široko, že sa ním nazýva množstvo techník pri augmentáciách implantátmi aj modeláciách prsníkov vlastným tkanivom.
Častejšie ako odborný pojem sa používa na reklamné účely. Je chytľavý a pôsobí dôveryhodne.

Pred rokmi sa princíp stabilizácie implantátov alebo prsníka pri modeláciách používal najmä pri riešení komplikácií spôsobených poklesom. Teda pri revíznych/opravných operáciách.
Dnes sa tehnika používa častejšie už pri primárnych/prvotných operáciách. A to najmä vtedy, ak kvôli charakteru tkanív a veľkosti implantátov, ich typu a najmä pri hladkých implantátoch hrozí ich pokles.

Spočíva v uložení stehov v úrovni požadovanej podprsníkovej ryhy napodobňujúc kosticu na podprsenke. Variáciou je spevnenie stehmi a/alebo fasciou aj samotné prsné tkanivo v dolnom póle jeho manipuláciou, presunom pri modelácjách aj pri augmentáciách.
Používajú sa tiež umelé materiály, sieťky, vstrebateľné aj trvalé, silikonové materiály ale tiež biologické náhrady tkanív "umelej kože" Alloderm a podobne.

Popisované sú aj fixačné kotvy do rebier pomocou skrutiek...

V mojej praxi som postupne rokmi prešiel na štandardné "podšívanie" a spevnenie tkanív v požadovanej výške a polohe pri každej, aj primárnej operácii či už implantátmi, alebo pri modeláciách/mastopexiách/zmenšení prsníkov s veľmi dobrým efektom. Výborne to funguje pri asymetriách.

Bohužiaľ, nedá sa to pri každej operačnej technike, aj preto axilárny/pazuchový prístup používam už veľmi zriedkavo. Z pazúch sa technika "internal bra" podšitia a spevnenia nedá aplikovať. Čiže z pazúch len pre pevné, symetrické základy s menšími implantátmi.

Takže áno, používa sa aj na Slovensku a mnoho lekárov tak operuje už roky a nemusí to nazývať "vnútorná podprsenka" lebo nebuduje svoje meno až tak na marketingu.

Platí ako pri každej operácii. Ak dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté.

V plastickej chirurgii máme takú slovnú formulku " in my hands" "v mojich rukách".

Vysvetľujeme tým, že nejaký postup, technika nám zabezpečuje želané a pekné výsledky. No neznamená, že ak to isté bude robiť iný lekár, že nebude mať viac komplikácií a problémov, tým aj iné výsledky.