Je možné absolvovať komplikovanejšiu rhinoplastiku v lokálnej anestéze?

Zodpovedané
11. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rhinoplastiky.

Je možné absolvovať komplikovanejšiu rhinoplastiku v lokálnej anestéze?

Ide o výrazný hrbol na kosti a o veľkú špičku nosa.

Utlmí lokálne anestetikum bolesť dostatočne?

Ďakujem

Dobrý deň,

v minulosti sa zákroky na nose vykonávali takmer výlučne v lokálnej anestézii.

Postupne sa so zvyšujúcou sa náročnosťou na detail prechádza ku celkovej anestézii, pri ktorej okrem iného je zabezpečený vyšší komfort chirurga aj pacienta a často tým aj významne menšie krvácanie.

Voľba typu anestézie je vecou dohody operatéra a pacienta.

V mojej praxi sa ku lokálnej anestézii prikláňam zriedka a ak, tak v prípadoch drobných zákrokov na mäkkých tkanivách.

Chirurgickú prácu na kostiach nosa v lokálnej anestézii by som nerobil ani sebe.

Ale poznám omnoho odolnejších jedincov.