Môže exekútor siahnuť na naše bývanie?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

s manželkou máme byt na hypotéku a mne hrozí exekúcia od iného veriteľa. Hypotéku splácame pravidelne.

Môže exekútor siahnuť aj na naše bývanie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zo zadania tejto otázky nevyplýva, kedy vznikol Váš záväzok, ktorý má byť exekučne vymáhaný, pretože podľa § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka "pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."

Ak teda vznikla pohľadávka pred uzavretím manželstva, tak na bezpodielové spoluvlastníctvo exekútor siahnuť nemôže.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu