Uspávání i 2 hodiny. Jak zkrátit dobu uspávání?

miminko2021
14. srp 2023

Ahojte,
Poraďte mi prosím jak zkrátit dobu uspávání u dvouletého syna.
Přes den i večer usíná nejdřív za hodinu , ale Vydří být vzhůru klidně i dvě dvě a půl.
Není to o tom že by měl málo energie, před den litá a při uspávání je unavený ale on si lehne, přituli se a leží, po 20 minutách nabere zas sílu a začne mě třeba pusibkovat nebo kopat nohama.
A nebo se zktrakta jen dvě hodiny tulí, hledá polohu, přetáčí se atakdale.....

Ještě víc vybít energie jsem taky zkoušela, větší zlo, byl pak pretazeny rozjetý a zklidnit ho trvalo mnohem déle.

Ano ráda se s ním tulim u uspávání a všeobecně vzato hodinka by byla super.
Ale je nemožné s ním něco přes den plánovat když jdeme po obědě např v 11 lehnout, on usne až před jednou, vztane ve tři a půl dne je zabité......

Prosím poradte co zabíralo vám, děkuji ☺️☺️

konidana
14. srp 2023

@miminko2021 přes den bych se na to vyprdla, 2h uspávat. max tu hodinu, jinak prostě nic. Dceru se mi nijak nepodařilo před den uspat už v roce a půl. Tak prostě nespala. Po obědě měla polední klid na půl hodiny nebo až na hodinu nějaké poháddky a hotovo. Případně usnula někdy odpoledne, když měla podmínky a potřebu. Ale moc se to nestávalo. Pravidelně spala jen v autě nebo ve vozejku za kolo. A pak znovu až ve školce

emillyhk
14. srp 2023

@miminko2021 A zkusila jsi neuspávat? Prostě udělat nějaký rituál, klidně k němu na chvilku lehnout a třeba za 15 min odejít? Jako neumím si představit, že několik hodin denně strávím uspáváním...
A teda když víš, že v 11 ti neusne, tak ho dej spát později, klidně ve 12 nebo 12:30. K čemu je, že spolu dvě hodiny ležíte? Večer totéž? Víš, že neusne v osm? Dej spát v půl deváté...

klokanka31
14. srp 2023

@miminko2021 Nedávej spát přes den, a večer už jet v poklidu, ve stejný čas koupel, jídlo, lehnout do postele a číst pohádky...

pipi_puncocha
14. srp 2023

Taky jsme cca v tomhle věku se spánkem hodně bojovali. Pomohlo prostě zrušit polední spánek. Cca 14 dní to bylo náročné to odpoledne vydržet, ale pak se to ustálilo a chodil večer spát ve 20h, uspáno do 30min, hrozně se nám všem ulevilo.

te_reza
14. srp 2023

Zrušit polední spaní.

miminko2021
autor
14. srp 2023

@emillyhk bohužel je jedno jestli jde spát v 11 ve dvě nebo až ve čtyři odpoledne, vážně jsem zkoušela různé variance spánku.
Ano zkoušela jsem i po 15 minutách odejít a třeba za hodinu to zkusit znovu, spustil se nehorázný řev.
Když s ním nejdu spát večer kolem osmé aby usnul do 10 ale spí třeba až po 9. To pak dítě usne před 11 a já už většinou usnu s ním.
Když ho přes den nedám spát vůbec od 4 hodiny je protivný ale sám neusne radši se napumpujte adrenalinem a je agresivní protivný a nevrlý.
A dávat ho spát denně až po 4 odpoledne to by zase uslun až ve tři ráno.

miminko2021
autor
14. srp 2023

@te_reza to bohužel nejde už jsem to též zkoušela, pak je protivný a agresivní. Nezastavitelný, rozjiveny.
Nevydrží nespat celý den

te_reza
14. srp 2023

@miminko2021 no ono to chvíli trvá, než si zvykne. Ale jako uspávání dvě hodiny je jasný znak ten spánek zrušit.

vero987nika
14. srp 2023

@miminko2021 ve dvou letech spousta dětí přestane potřebovat denní spánek, někdo už nafurt, někdo dočasně a pak se k němu vrátí, někdo střídá dny kdy spí/nespí podle toho jak ráno vstanou, jak se dopolko unaví. Ještě bych tu možnost nespaní přes den nezavrhovala ikdyž je to o nervy, věř mi vím to z vlastní zkušenosti. Taky jsem si myslela že jsme v bezvýchodné situaci úplně stejně. Ale nakonec jsme to tak nějak zkoušeli všelijak různě, až si nakonec sedlo to nespaní nejvíc. Při prvních pokusech ro vypadalo že to nemůže fungovat, taky byl pak unavený a protivný, ale sedlo si to nakonec nějak samo. Někdy když ráno vstane brzy nebo se moc unaví, tak si dáchne a pak straší minimálně do 10 večer, zlatě když přes den vydrží a pak je v 7 tuhoš 😎

konidana
14. srp 2023

@miminko2021 a musí spát v doma v postýlce? Já pak dvouletatačku přes zimu uspávala na půl h, v šátku. Ano tu, která mi od 1,5 roku nespala. V zime byla na zabití, nevydržela by nespat, tak jsem s ní půl h šla na procházku, ona se vyspala a domů už mazala po svých aby se zas do večera unavila. A těch 30 minut jí fakt stačilo.

hvezdicka09
14. srp 2023

@miminko2021 mam doma stejný exemplář 🙈😄 už tedy dva a půl roku. Vypozorovala jsem, ze se u nej střídá období kdy potřebuje přes den spát a pak i dlouho večer trvá než usne s obdobím kdy přes den není unavený a nespí a večer usne raz dva. Troufám si říct ze to souvisí s vývojem mozku a ze to proste nejde ovlivnit.

bara88
14. srp 2023

rozhodně bych přes den neuspávala dvě hodiny.hodinu bych nechala dítě odpočívat a pokud neusne jde se ven a hotovo

pavlinar
14. srp 2023

a usne pres den v kocarku? To byla u nas tutovka.. nebo jsem uspavala na houpacim kresle.. A vecer pri velke rozjivenosti pomohl rozkaz spat. Hodinu jsem delala psi kusy, pak jsem krikla, ze toho mam dost a at okamzite chrni.. dala se do pozoru a spala :D ale nebylo to tak kazdy vecer

ivetka7686
14. srp 2023

@miminko2021 já brala syna ven do kočárku. To usnul vždy 🤣

konidana
14. srp 2023

@ivetka7686 mě dcera spala taky jen v kočáru, ale jen to toho 1,5 roku, pak už ani tam ne 🙄😅

rebe
14. srp 2023

Nevím, jestli to může být nějak obecněji platná rada, ale u nás parádně fungovalo usnout. Prostě jsem po obědě nechodila uspávat, ale odpočinout si. Přitulili jsme se a já bez ohledu na děti usnula. Občas mě probudili, když už nechtěli ležet a chtěli mou pozornost, ale většinou jsem se po necelé hodince probudila parádně odpočinutá vedle spících dětí, které pak spaly ještě hodinu.

konidana
14. srp 2023

@rebe blbý je ,že když po tobě to dítě skáče, tak já fakt neusnu. Narozdíl od manžela😂. Ale já měla dost dlouho problém i večer, když vím, že jsou děti ještě vzhůru, tak mi to vadilo, protože by přece už měly spát (malí školáci po 9. večer), a já neusnula ani ve vedlejší místnosti🙄

rebe
14. srp 2023

@konidana Pro mě je spánek hodně důležitý, tomu přisuzuju, že mi děti prováděly ledacos, ale když jsem usnula, celkem mě nechávaly.

ivetka7686
14. srp 2023

@konidana náš syn spával v kočárku do tří let 🤣🤣on miloval kočárek a v něm spát 😀 dneska má 7 let a v autě vždy usne 🤣

rejalin
14. srp 2023

Podle mě bys měla zrušit denní spánek. Můžete si třeba lehnout, těch 20 min se tulit a potom, když načerpá znovu sílu, tak buď vstát a mít třeba ještě půl hodky nějaký klidový režim, nebo si třeba číst v posteli..
Ono to chvíli trvá, než si zvyknout na to nespani přes den. U nás syn ve 2 letech přestal spát a trvalo cca těch 14 dni, než se nějak srovnal a přestal být odpoledne protivný..

cherie24
14. srp 2023

@miminko2021 já to takhle u dcery zrušila ještě před druhými narozeninami. A to jsem byla těhotná a kolikrát bych si s ní schrupla taky. 🙏Jenže malá mi pak právě dělala večer koniny, rajtovala po mě, vyprávěla, milionkrát si upravovala polštáře, plyšáky, mě tekly nervy proudem z ní. Celý večer zabitý a já nasr***. Usínala často později jak chlap, takže čas na sebe nula. A přes den to byla vůbec hrůza. Kolikrát utíkala z postele a odmítala si lehnout, pak jsem jí musela násilím držet v posteli. Prostě jsme to zrušili a všem se ulevilo. Ze začátku sice bývala pokaždé k večeru hodně protivná a přetažená, ale brzo si to sedlo. Mladší (rok a půl) už mi to začíná dělat taky. Než usne, tak nacestuje po posteli snad 2 km. 🤦🏼‍♀️ A když prostě přes den do 40 minut neusne, tak už holt jede bez spánku. Už to někdy vydrží. Takže do 2 let si myslím bude taky bez spánku úplně, stejně jako starší.

merope
15. srp 2023

@miminko2021 Já začla chodit spát se synem - chodí spát kolem 22:00 a jdeme spát spolu. Já pak ráno vstanu a udělám si potřebné.

sorboni30
15. srp 2023

@miminko2021 vypadá to, že ho uspavas proto, že ty chceš aby spal.. ne on. Prostě bych ho dala spát až po obědě. Určitě ne v 11hod. A nebo pokud by nechtěl spát ani po obědě, bych ho zkusila dát spát až v těch 19-20hod

westie
15. srp 2023

Nevím, jestli to pomůže, ale u nás pomohlo jedině to, že jsme to brali jako přechodné období a brali to jako fakt, že tak to naše dítě prostě má. Když dcera dlouho usínala po obědě, ale ještě nezvládala nespat, tak jsem prostě počítala s tím, že teď je období, kdy toho moc neudělám nebo nepodniknu, ale radši budu se spokojeným dítětem. A pak přišlo období, kdy už ji jen stačilo po obědě hodinu odpočívat - četli jsme si, nebo poslouchali pohádky.
A večerní uspávání to byla kapitola sama o sobě, někdy usnula v deset, někdy v jedenáct, já z toho byla na nervy, dokud jsem to tak prostě nezačala brát. Jasně, bylo to omezující, ale bylo to jen období. A ještě doplním, že nebyla varianta, že by šla prostě spát později, protože pak byla přetažená, protivná a délka usínání se nezměnila.

kleio
16. srp 2023

Měla jsmem to podobně, syna jsem uspávala ve 12 hodinu a večer někdy i 2 hodiny. S příchodem sourozence už to nebylo udržitelné, tak jsem synovi ve 2,5 letech denní spánek zrušila. Ano, pár dní byl rozjívený a vyčerpaný, ale po týdnu či dvou si zvykl. Teď usne po půl hoďce v 8 večer a vstává v 7.30. Pro nás nejlepší rozhodnutí.

zelenaesmolda
16. srp 2023

@miminko2021
Tak kdyz vstane ve 3 odpoledne tka je jasne,ze vecer nebude chtit spat.
Dcera mela treba obdobi kdy usnula jenom venku v kocarku.Zkusila bych ho vzit na chvili ven jestli nevytuhne.A odpoledni spanek bych zkratila

michalusenka
16. srp 2023

Kdy vstává a kdy jde spát? Dcera vstává pres prázdniny v osm, jinak 7-7:30, jde spát okolo jedné(nejlíp usne v kočárku),nechám spát max do 15:15, večer jde spát 21:30-45 a večer se uspava většinou 45min, v poledne jak kdy,včera též 45min...přijde mi že by to bez denního spánku nedala ještě a beztak v listopadu ve školce bude spavat....ale pokud se uspava dvě hodiny v poledne tak bych denní spánek zrušila...samozřejmě bude třeba týden trvat než si na to zvykne

sylvka
16. srp 2023

Proboha to uspávání je hroznej zlozvyk . Mám tři děti a neuspavala jsem ani jedno . Teď mám 20 m holčičku,dám do postele,řeknu dobrou a nazdar. Povídá si ,hraje s plyšákama a tak do Hodky spi.

westie
16. srp 2023

@sylvka Proč to hned nazývat zlozvyk? Vám vyhovuje neuspávat, já zase vidím na dceři, že pro ni je to důležitý čas. Můžeme být spolu a často se dozvím zajímavé zážitky např. ze školky nebo z jiného času, kdy není se mnou. A třeba starší syn, který nesnáší být večer sám, je šťastný, že jsme s ním než usne a neřešíme a nehodnotíme, proč ještě neusíná sám.

journals
17. srp 2023

@zelenaesmolda každé dítě je jiné, syn mohl vstát třeba až v pět a bylo to ok, večer usínal relativně normálně jako vždycky. Nemyslím, že nutně musí být vstávání ve tři vždy problém.
Já osobně bych spaní buď zrušila - ano, chvilku si to bude sedat, děti jsou protivné a je to s nimi náročné, ale dej tomu týden, dva. Nebo ho prostějednoduše vezmi do kočárku, šátku a to většinou funguje u všech dětí moc dobře