Vaření bez masa pro těhulku, prosím o recepty

strawberr
20. pro 2015

Ahoj holky, potřebuji rady a tipy... Jsem těhotná a začalo mi hodně vadit maso (podpořil to muž, když donesl živého kapra, kterého budeme muset zabít). Už dnes mi dělalo problém sníst kousek drůbeže - zřejmě počáteční hormony a všechny další vnitřní změny těhotenstvím. Je mi jasné, že štědrovečerní večeří počínaje budu na pár týdnů vegetarián. 😒 nicméně nemůžu být jen ze zeleninových polévek.
Prosím o tipy a recepty, co vařit, abychom s miminkem měli všechno, co potřebujeme 🙂

petrajurinova
21. pro 2015

@strawberr pokud ti nevadí mléko, mléčné výrobky a vejce, tak maso ani nijak zvlášť nepotřebuješ, když na něj nemáš chuť. Bílkoviny (proteiny) získáš i z mlíka a vajec, maso není jediný zdroj. Můžeš zkusit zařadit do jídelníčku tofu - uzené nebo s bylinkama je super do zeleninových salátů i do kuskusu nebo bulguru, ale to neochucené mě nějak neoslovilo (opravdu nemá vůbec žádnou chuť).
Pokud vůbec nebudeš jíst potraviny živočišného původu, tak chybět může alfa-linolenová kyselina - dá se získat zvýšenou konzumací ořechů a sóji, vitamín D a vitamíny B2 a B12 - ty by se musely doplnit potravinovými doplňky.

topinambur
21. pro 2015

Já teda s masem problémy nemám..Nemusím akorát salámy a šunky, to jen opravdu velmi málo. Koukala jsem se na nějaké články a vesměs říkají to stejné. Tak posílám odkaz na jeden z článků 🙂 http://www.rodice.com/clanky/tehotenstvi-a-poro...

ivular
21. pro 2015

@petrajurinova A co kreatin? Ten přece ve jmenovaných potravinách nenajdeš,

strawberr
autor
21. pro 2015

Holky, mám těhu vitamíny, ale není to náhrazka jídla 🙂 . Asi najdu jídla s mléčnými výrobky a zkusím je zařadit na dobu, kdy mi to nebude tak vadit 🙂

@petrajurinova sýrům moc nedám, ale možná tento bez chuti, zápachu bude v pohodě 🙂

@topinambur salámy atp skoro nekupujeme, ani to nejím, je to na mne moc slanné 🙂 . Šunku děláme domácí - bez solí, konzervantů atp, aby byla fakt baby 🙂 . Dnes jsem ji v šunkoflecích zvládla 🙂
@ivular no, snad budou stačit vitamíny, než se tady ta nechuť přežene 🙂

petrajurinova
21. pro 2015

@ivular V tom se pleteš, kreatin se běžně vyskytuje i v mléce a mléčných výrobcích i když v mnohem menším množství než v mase a v některých druzích ovoce (např. v brusinkách). Kreatin se přirozeně tvoří ve svalové tkáni obratlovců, tedy i člověka. Pokud nejsi v tréningu na vrcholové sportovní úrovni nebo netrpíš svalovou distrofií, tak zvýšenou potřebu jeho přísunu nemáš. A v průběhu těch několika týdnů v průběhu kterých běžně trvá v těhotenství "nechuť" k určitému druhu potraviny nestihne začít chybět.

Kreatin je přirozeně se vyskytující aminokyselina v lidském těle, která se tvoří syntézou ze tří aminokyselin - glycinu, argininu a metioninu. Syntéza kreatinu probíhá v játrech, slinivce břišní a především v ledvinách. Po vzniknutí je kreatin využíván jako zdroj energie ve svalech, srdci a mozku. Organismus má omezenou schopnost této syntézy a pouze doplňuje množství, které chybělo ve stravě.

ducik
21. pro 2015

@strawberr pokud to máš jen takhle hormonální, tak bych se z toho nijak nehroutila 😉 může to přejít po par tydnech nebo třeba po půlce tehu. zarad i luštěniny, pokud by vadily na trávení, vezmi červenou čočku, zá nenadyma a je výborná.

ivular
21. pro 2015

@petrajurinova Kreatin - probém je, že v mléce a mléčných výrobcích je jej tak málo, že jimi nepokryješ potřebu byť naprosto nesportujícího člověka (bez svalové dystrofie) - o těhotných nemluvě. Pokud se tedy nepletu, spolehnout se lze spíš jen na tu krátkodobost jeho výpadku..
Ad druhý odstaveček - vím, vím, netřeba kopírovat🙂

tulikiss
21. pro 2015

@strawberr jist hodne mlecne vyrobky a pridat lusteniny a bude to, ono to treba casem prejde...ja sice nemela nechut na maso, ale zase jsem prvnich 6 mesicu u obou deti zvracela prvni ligu, takze jsme taky moc zivin do tela nedostala, a obe deti jsou vporadku a mely pres 3,5kg. dite je vlastne "parazit" co vysava hostitele, takze stradat bude tvoje telo.

strawberr
autor
21. pro 2015

@tulikiss jen to ne, 2,5kg je na mne maximum 🙂 doufám, že tentokrát to mimčo taky nepřežene a bude mít jen 2,5 🙂 . Jinak máš pravdu, u prvního jsem nabrala 2-3kg, od 30tt jsem zase hubla 🙂 a kluk v pohodě 🙂

strawberr
autor
21. pro 2015

@ducik neboj, nehroutím se, ale nevím, jak dlouho to bude trvat 🙂

ducik
21. pro 2015

@strawberr to bylo myšleno obecně 😉 nepřipadá mi na zhroucení

levandulela
22. pro 2015
Uživatel levandulela je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od levandulela.

Já jsem si teď naprosto zamilovala šmakouna 🙂 jinka dělám hodně těstoviny se zeleninou, mám ráda houbová rizota a všechno sladké 🙂

strawberr
autor
22. pro 2015

@levandulela sladké se mi teď povedlo omezit 🙂 . Zeleninové, těstovinové saláty miluji 🙂 houby nejím, rýži nemusím, ale brambory klidně na tisíc způsobů 😀 . Snad to brzy přejde a mimi nebude mít deficit 🙂