Neplánovane čakám tretie dieťa a uvažujem nad interrupciou. Je to správne rozhodnutie?

Zodpovedané
27. nov 2023

Dobrý deň,

mám 28 rokov a 2 zdravé detičky. Pred pár dňami som sa dozvedela, že som tehotná prostredníctom testu a ešte v ten deň mi to známa (lekárka) sondou potvrdila.

Keď sa nám narodila druhá dcéra, tak prvé 2 roky jej života boli pre mňa nočná mora. Nechcela spávať, stále plakala bola som z nej psychicky na dne. Vtedy som sa zaprisahala, že žiadne ďalšie dieťa už v živote nechcem. Nedávno mala 3 roky, no do škôlky mi ju z kapacitných dôvodov nezobrali a tak s ňou zostávam doma ešte celý ďalší rok. Z toho dôvodu si nemôžem ani hľadať prácu. Manžel pracuje a je s nami každý deň doma, pomáha mi so všetkým. Keď som mu oznámila tehotenstvo aj jeho ako prvé napadlo ísť na interupciu. Keď sme sa o tom ďalej rozprávali a videl ma aká som z toho mimo, pýtal sa ma, či si to chcem nechať. Nech sa rozhodnem akokoľvek, tak je tu pre nás, pre mňa.

Čo mám robiť?

Tretie dieťa už je pre mňa veľa, žijeme v 3-izbovom byte a neviem ako sa tu pomestíme. Rozdala som všetky malé veci po deťoch. Stále premýšľam nad tým, čo mám spraviť a ako sa mám rozhodnúť. Všetky argumenty prečo do toho neísť sú sebecké. Jednoducho si neviem predstaviť mať ďalšie dieťa.

Na druhej strane sa bojím, či sa po interupcii budem môcť na seba pozrieť. Už teraz som zo seba zhnusená a mám výčitky, že som sa nezodpovedne do tejto situácie vôbec dostala. K svojej lekárke idem už o pár dní. Dovtedy mám čas na premýšľanie. Neviem však prísť k žiadnemu riešeniu.

Ako sa správne rozhodnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

cením si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu. Píšete, že ste neplánovane otehotneli, máte 2 deti. S druhou dcérkou ste to mali prvé dva roky náročné, až ste sa zaprisahali, že ďalšie dieťa v živote nechcete. Rozmýšľate nad interrupciou, zároveň sa jej bojíte, premýšľate čo máte spraviť a ako sa máte rozhodnúť. K lekárke máte ísť o pár dní a píšete, že dovtedy sa musíte rozhodnúť.

V prvom rade by som Vám chcela napísať, že sa nemusíte rozhodnúť, kým pôjdete k lekárke. Rozhodujete teraz o dvoch životoch - o svojom a o živote Vášho dieťatka. Na tak vážne rozhodnutie si nechajte dostatok času, nerozhodujte sa pod tlakom, ktorý teraz na seba vyvíjate. Na interrupciu môžete ísť do 12. týždňa tehotenstva, takže máte viac ako len pár dní, kým pôjdete k lekárke. Aj keď by ste mali už dohodnutý termín, stále svoje rozhodnutie môžete zmeniť. Rozhodnutie je však na Vás, nikto toto rozhodnutie nespraví za Vás, odpovede musíte hľadať v sebe. Chcem Vám aspoň takto pomyselne vytvoriť viac času pre svoje rozhodnutie.

Chápem, že s druhou dcérkou ste to mali náročné, ale čo ste cítili aj napriek tomu, že to bolo náročné? Rozhodli by ste sa vtedy pri dcérke inak, keby ste vedeli, že tie 2 roky budú náročné? V čom je to pre Vás teraz odlišné?

Neviem čo je pre Vás správne rozhodnutie. Pri rozhodovaní nás vedia ovplyvňovať okolnosti alebo emócie. Okolnosti aj emócie sa však vedia zmeniť a tým sa môže veľmi rýchlo zmeniť aj náš uhoľ pohľadu a samotné rozhodnutie, čo sa teda môže prejaviť neskôr aj tým, že naše rozhodnutie vieme oľutovať. Pri rozhodovaní si skúste zamerať na to, že aké máte hodnoty. Tie máme väčšinou viac menej stabilné, takže by Vám to pri rozhodovaní mohlo byť nápomocné.

Skúste si odpovedať na otázku, čo pre Vás znamená život tohto konkrétneho dieťatka? Čo k nemu cítite? Ide už o konkrétne dieťatko a žiadne iné, toto dieťatko je už vo Vás a vyvíja sa. Viete si predstaviť, keby tu zrazu nebolo?

Píšete, že sa bojíte, či sa po interrupcii budete môcť na seba pozrieť. Pri rozhodovaní je to veľmi dôležitá súčasť, ktorú si treba naozaj dostatočne zvážiť. Práve to môže byť jedným z následkov po interrupcii. Tých následkov je veľa, a preto odporúčam preštudovať si ich a zvážiť ich pri rozhodovaní. Veľmi veľa žien o následkoch po interrupcii ani netuší, alebo následky aj podcenia a uvedomia si ich, až keď ich samé prežívajú, ale až keď je neskoro. Následky po interrupcii môžu byť psychické alebo fyzické. Z psychických sú najčastejšie pocity viny, úzkosti, depresie, pocit otupenosti, zmeny nálad, výbušnosť, poruchy spánku alebo rôzne druhy závislosti, neschopnosť postarať sa o staršie deti, alebo o domácnosť, môže to mať vplyv aj na vzťahy, veľmi časté sú problémy pri stretávaní tehotných žien alebo žien s kočíkom a pod. Z fyzických ide najčastejšie o poškodenie vnútorných orgánov, silné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu, neschopnosť otehotnieť či udržať chcené tehotenstvo v neskoršom období a pod. Ak máte záujem, môžete nám napísať anonymne priamo do poradne a vieme Vám poskytnúť bližšie informácie. O následkoch po potrate by Vás mal informovať aj každý gynekológ, s ktorým podpisujete Informovaný súhlas pri umelom prerušení tehotenstva. Je však správne o nich vedieť a môcť sa slobodne rozhodnúť.

Máte oporu vo svojom manželovi a bude tu pre Vás akokoľvek sa rozhodnete. To je veľmi pekné vyznanie a viete, že v tom nie ste sama.

Prajem Vám veľa síl pri rozhodovaní.

S pozdravom, Ivana