Neplánované tehotenstvo nám rozbilo vzťah. Ako to napraviť?

Zodpovedané
2. jún 2023

Dobrý deň,

som rozvedená, mám dve deti a po troch rokoch samoty som spoznala terajšieho partnera. Aj on má dve deti z predošlého vzťahu. Dlho sme sa stretávali, až sme začali spolu žiť. Neplánovali sme nič konkrétne v živote, len sa ľúbiť, žiť spolu spokojným životom navždy. Taký normálny krásny vzťah. Naozaj splnený sen o dokonalom partnerovi.

No stalo sa, že som otehotnela. Úplne neplánovane. Oboch nás to zaskočilo, nakoľko už máme obaja dospelé deti. Naivne som čakala, že príde s prstienkom, že sa vezmeme, že to spolu zvládneme, veď sa tak milujeme. Nič z toho sa nestalo. On trval na ukončení tehotenstva, vôbec sa o tom nechcel baviť. Vraj máme sny, máme svoje životy bez deti, máme svoje koníčky, prácu. Ja som sa rozhodla dieťa si nechať. Nedokázala by som ísť na potrat, zabiť život vo mne.

A tu nastal problém. Jeho city voči mne ochladli, prestal so mnou komunikovať. Preberáme naozaj len nevyhnutné veci, o tehotenstvo sa nezaujíma. Občas mi povie, že som veľmi pribrala.

Som na PN kvôli rizikovému tehotenstvu, on mi to vyčíta, že ma musí živiť. Vraj som mala prácu, kde som krásne zarábala a teraz celé dni sedím doma na zadku.

Krásny vzťah plný lásky sa nám polámal na drobné kúsky. Ja ho stále milujem a neviem nájsť cestu späť k jeho srdcu. Čakám, že po narodení dieťaťa sa to zmení. Nechcem to vzdať. 8 rokov sme spolu žili nádherným životom.

Chcem späť svojho partnera. Dokonca si občas vyčítam, prečo som ho neposlúchla a nešla na potrat. No ako sa blíži čas pôrodu, ostávajú tri mesiace, on už načína tému rozchodu.

Bojím sa, že ho už navždy stratím, ak sa tak ešte nestalo. Začínam pochybovať, že niekedy to dieťa príjme. Obávam sa, že už nemiluje ani mňa.

Ako ho získať späť?

Dá sa to vôbec?

Neviem si predstaviť život bez neho. Verila som, že som našla toho pravého. Mali sme toľko spoločných plánov. Naše spoločne dieťa nezničí našu lásku, nesmie ju zničiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa na nás obraciate. Úprimne ma mrzí Vaša náročná situácia.

Píšete, že neplánované tehotenstvo Vám rozbilo partnerský vzťah a pýtate sa ako to napraviť. Už cca pol roka trvá tento stav, kedy s Vami partner preberá len nevyhnutné témy, nezaujíma sa o Vaše tehotenstvo, jeho city voči Vám ochladli. Vyčíta Vám, že Vás musí živiť, komentuje zmenu Vašej postavy. Občas si vyčítate, že ste nešli na potrat, ale zároveň píšete, že by ste to vlastne nedokázali. Vyjadrujete nádej, že časom to partner pochopí.

Na začiatku by som Vám rada napísala, že skúsenosti z našej poradne hovoria, že niekedy potrebuje muž naozaj viac času (niekedy až do pôrodu), aby spracoval neplánované tehotenstvo. Každý muž je individuálny, ale muži všeobecne prežívajú očakávanie a príchod dieťaťa inak ako ženy. Je vysoká pravdepodobnosť, že keď sa dieťa narodí, skôr či neskôr si dieťa obľúbi. Veľkú rolu v tomto zohráva aj rodičovský inštinkt, ktorý je psychologická a aj biologická záležitosť. Poznám viacero prípadov mužov, ktorí si odmietané dieťa po narodení paradoxne výnimočne obľúbili.

Naštrbená dôvera sa bude obnovovať postupne. Nedá sa to zmeniť z dňa na deň, keďže ste v zraniteľnom životnom období od partnera nedostali podporu. Píšete, že Váš vzťah bol krásny a plný lásky 8 rokov, až kým ste neotehotneli neplánovane. Na tomto mieste by som sa pristavila, pretože sa na to dá pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Sexuálne aktívny zdravý pár bez výnimočných komplikácií (napr. chýbajúca maternica) musí vždy rátať s možnosťou neplánovaného tehotenstva. Väčšinou tam je nejaká šanca otehotnieť (hoci často veľmi nízka blížiaca sa nule, ale predsa je). Vám sa z nejakého dôvodu stalo, že ste úplne neplánovane otehotneli. Skúste si sama zodpovedať otázku. Je správne, keď partner - otec dieťaťa tlačí na svoju partnerku, aby tehotenstvo ukončila, keď ona sama nechce? Bez jeho účasti by nezačal vývin života tohto dieťaťa. Ten dôvod, prečo Vás teraz „musí živiť“, prečo vy musíte dodržiavať kľudový režim je Vaše spoločné dieťa. Je to dosť vážny dôvod alebo nedostatočne vážny dôvod na to, aby ste sa obaja prispôsobili tejto skutočnosti?

Skúste sa na Váš vzťah však pozrieť aj v širšom kontexte. Doteraz možno Váš spoločný život prebiehal bez nejakých výrazných komplikácií. Napr. píšete: “Neplánovali sme nič konkrétne v živote, len sa ľúbiť, žiť spolu spokojným životom navždy. 8 rokov sme spolu žili nádherným životom. On hovoril, že máme sny, máme svoje životy bez deti, máme svoje koníčky, prácu.“ Toto pokojné obdobie trvalo 8 rokov, ale život skôr či neskôr prinesie aj výzvy, menšie alebo aj väčšie komplikácie. Vtedy si obaja partneri môžu preveriť, čo je dôležité v živote pre jedného a čo pre druhého; o aké hodnoty sa opierate vy a aké uprednostňuje on. A tu niekde nastal vo Vašom vzťahu rozkol. Na tomto mieste by som Vás chcela povzbudiť, že ak by problém vo vzťahu pretrvával aj po pôrode, mohli by ste prípadne vyhľadať párovú terapiu, aby ste si vyjasnili, kam smeruje Váš vzťah, čo je pre každého z Vás dôležité v živote a ako chce každý z Vás budovať tento vzťah.

Ak by ste aj boli tehotenstvo ukončili, neznamená to automaticky, že život by pokračoval ako predtým, t.j. ako by tehotenstvo nebolo neexistovalo. Tehotenstvo je stav, ktorý má vplyv na život ženy do hlbokej miery po všetkých stránkach. Po interrupcii už žena a aj muž žijú s touto skúsenosťou, nedá sa život resetnúť a začať ako keby tehotenstvo nebolo. Nejaký vplyv na Váš vzťah by teda interrupcia mala.

Uvedomujem si, že prežívate momentálne silný tlak a je náročné takto žiť. Nepozerajte, čo bude o mesiac, ani o dva. Zamerajte sa len na prítomnosť, na každý konkrétny deň. Len tak môžete zvládnuť túto krízu. Tú psychickú silu, ktorú ešte máte potrebujete na to, aby ste dotiahli tehotenstvo do úspešného konca, preto neplytvajte zbytočne vnútornou silou. Odpovedzte si, čo sú piliere, ktoré Vás podržali až do dnešného dňa. Čo Vám pomohlo prísť až sem? Čo je Vaša záchranná sieť, ktorá Vás drží? Vzťahy s blízkymi? Záľuby? Príroda? Umenie? Dieťa, ktoré sa vo Vás vyvíja? Všetko to, čo Vám pomáhalo doteraz každý deň aplikujte na svoj život. Posúvajte sa dopredu krôčik po krôčiku, nie naraz ďaleko, lebo to sa teraz nedá. Scenárov, ako to všetko dopadne je viac, ale vy robte len to, čo je vo Vašich silách a čo považujete za správne.

Nemôžeme ovplyvniť všetko a všetkých vo svojom živote na 100%, aj keby sme veľmi chceli. Ale nikdy nestrácajte nádej, tá je najdôležitejšia a tá Vás podrží. Akokoľvek sa Váš život aj vzťah vyvinie, vždy má obrovskú hodnotu a stojí za to kráčať dopredu.

Prajem Vám veľa sily.

S pozdravom, Zuzana