Priateľka zvažuje potrat. Ako jej pomôžem, aby sa správne rozhodla?

Zodpovedané
20. nov 2022

Dobrý deň,

moja priateľka je neplánovane tehotná. Nevie, či dieťa chce.

Ako jej môžem pomôcť, aby sa rozhodla správne?

Ďakujem

Dobrý deň.

Ďakujem Vám, že sa s dôverou obraciate na našu Poradňu.

Píšete, že Vaša priateľka je neplánovane tehotná a nevie, či si má dieťatko nechať. Chceli by ste jej pomôcť, aby sa rozhodla správne.

Uvedomujem si, že pre priateľku to musí byť veľmi náročná situácia. Rovnako to trápi aj Vás, keďže ste sa rozhodli nás osloviť. V tomto momente je dôležité, aby sa necítila, že je v tom sama. Podpora z vonku jej môže dodať chuť ísť ďalej. Vedomie, že náročnosť týchto dní má s kým zdieľať jej môže pomôcť rozhodnúť sa tak, aby bola so svojim rozhodnutím čo najviac spokojná.

Uvádzate veľmi málo informácií na to, aby som Vám vedela prostredníctvom tejto správy vhodne poradiť. Čo však môžete pre svoju priateľku urobiť, je povedať jej o nás. Ponúknite jej možnosť, že môže priamo k nám do Poradne zavolať, alebo napísať mail a my sa je budeme venovať. Práci s neplánovane tehotnými ženami a ženami po spontánnom či umelom potrate sa venujeme už trinásty rok.

Vypočujeme ju. Vieme jej poskytnúť psychologické a sociálne poradenstvo. V závislosti od situácie jej vieme pomôcť skontaktovať sa s inými odborníkmi – gynekológom, právnikom a pod. Ak to bude potrebné, vieme jej pomôcť s materiálnym a finančným zabezpečením alebo s bývaním. V neposlednom rade jej priblížime všetky možnosti, ktoré vo svojej situácii má, aby dokázala urobiť pre ňu najlepšie rozhodnutie.

Pokiaľ máte pocit, že by sa priateľka sama neodvážila ozvať do poradne, môžete jej ponúknuť, že budete pri nej. Môžete sa samozrejme ozvať aj vy. Radi Vás vypočujeme a pokúsime sa spoločne hľadať riešenie. Rozhodnutie, ktoré Vaša priateľka urobí, musí byť jej slobodným rozhodnutím. My ju môžeme na tejto ceste sprevádzať.

Nech priateľka nájde vo Vás oporu. Budem na Vás myslieť.

S pozdravom
Jana