Ako zistím dôvod zamietnutia hypotéky?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

už tretíkrát nám zamietli hypotéku. Z toho dve zamietnutia boli v rovnakej banke, kde to podal riaditeľ inému schvaľovateľovi. Napriek tomu zamietnuté a nikto nevie prečo.

Dom sme kúpili v hotovosti, aby to rýchlejšie prebehlo, keďže bolo veľa záujemcov. Požičali nám viacerí ľudia, ktorým to musíme vrátiť. Už včera bolo neskoro. Žiadosti podávame od januára. Stále sme niečo dokladovali (pečiatky, zmluvy, výpisy. Keď už všetko mali, tak na konci to zamietli. Samozrejme bez uvedenia dôvodu, teda z interných dôvodov.

Príjem máme spolu cez 3500 EUR v čistom aj s mojím rodičovským. Máme dve deti. Jednu hypotéku vo výške splátky 330 EUR, žiadne nedoplatky, načas platená hypoteka. Byt zatiaľ nechcem predávať, kým nie je isté, že budeme bývať v dome, ktorý sme kúpili a kedy (potrebná rekonštrukcia). Vek 32 a 39. Príjem má manžel 5 mesiacov (ten vyšší) a druhý niekoľko rokov. Nové zamestnanie prijal len kvôli domu, aby sme ho vedeli platiť. Má ho na dobu neurčitú.

Pokiaľ mám dobré info, tak príjem od 3 mesiacov berie len SLSP a 365 banka. Tam sme aj žiadali. Znalecký posudok je na sumu 250 000 EUR, kúpna zmluva 230 000 EUR. Chceli sme 80 percent. Ale ak by povedali, že menej, súhlasili by sme.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

dôvody zamietnutia môžu byť:

  • Negatívny úverový register (omeškania v minulosti, odklady splátok, exekúcie, príliš veľa zamietnutých žiadostí a podobne).
  • Negatívna platobná história (pozdlžnosti na sociálke/zdravotke/dani, stávkovanie na účte, neplatenie/nezaplatenie nejakých poplatkov danej banke v minulosti, osobný bankrot a podobne).
  • Zlá nehnuteľnosť (zlý prístup k nehnuteľnosti alebo zlý stav nehnuteľnosti).
  • Riziko zamestnávateľa (rodinný príslušník je konateľ firmy, krátkotrvajúca firma, zlé finančné ukazovatele firmy - to všetko v kombinácii s krátkotrvajúcim pracovným pomerom).
  • Vzdelanie (bez maturity/výučného listu, len základné vzdelanie).

A potom ešte pár ďalších menej častých prípadov.

Pokojne mi napíšte detaily Vášho prípadu na mail, môžeme sa spojiť a skúsim nájsť problém.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk