Dá sa névus liečiť?

Zodpovedané
18. mar 2021

Dobrý deň,

synček sa narodil s rozsiahlym névom na stehne predchádzajúcim až na zadoček. Bol vyšetrený na hemangióm, ale ten sa nepotvrdil.

Dá sa névus liečiť?

Zatiaľ som dostala info, že sa môže sám stratiť, pripadne riešiť laserom v budúcnosti. Sfarbenie je zvyčajne výraznejšie pri pľaci, resp.po kúpaní.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bol podkožný hemangióm u synčeka vylúčený, zrejme pôjde o "cievne znamienko".
Jeho typická farba je ako na fotke- červená až fialová. Po narodení v novorodeneckom veku býva výrazne červené (je to spôsobené i fyziologicky vyššou hladinou hemoglobínu u novorodencov, ktorá postupne klesá a znamienko tým vybledne). Farba sa môže zvýrazniť pri plači, tlačení na stolicu a pod.

Znamienka tohto typu "rastú" spolu s dieťatkom, na odstránenie sa používa laser. Odporúčam konzultáciu v centre, kde sú v laserovej medicíne skúsení a majú adekvátnu prax (napr. laserové dermacentrum Paracelsi v Bratislave).

Prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo