Aká je optimálna fixácia hypotéky?

Zodpovedané
2. jan 2023

Dobrý deň,

zvažujem hypotéku na rekonštrukciu rodinného domu. Mala by byť vo výške asi 50 000 eur. Som samoživiteľka a chcela by som hypotéku na 30 rokov. Keďže tento rok výrazne stúpli úroky - z niekdajších 0,89% na dnešné takmer 4%, tak neviem, na koľko rokov by sa oplatila fixácia.

Je výhodnejšia fixácia na 3, 5 alebo 10 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

túto otázku som zodpovedal pred pár týždňami, tak Vám preposielam predošlú odpoveď:

"Ťažko na 100% povedať, ktorá sadzba je výhodnejšia, pretože sa to bude odvíjať od úrokovej situácie v budúcnosti.

Ak budú o 5 rokov úroky okolo 3% alebo menej, tak by sa Vám viac oplatila fixácia na 5 rokov. No a ak nie a najbližších 8/9 rokov budú úroky horšie, napríklad okolo 5%, tak sa vám oplatí skôr tá fixácia na 10 rokov.

Keďže nikto nevie presne predikovať, ako to na trhu so sadzbami bude, rozhodnutie by malo plynúť z toho, čo si viete dovoliť. Ak Vám výraznejšie zvyšenie splátky vadiť nebude a budete to bez problémov splácať, tak si zvoľte 10-ročný fix.

Ak to je pre Vás príliš veľa a bolo by to na tesno pri vašom mesačnom rozpočte, zvoľte si 3-ročnú alebo 5-ročnú fixáciu."

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk