Ako postupovať, keď musím vyplatiť brata z bytu?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

mama vlastní byt, v ktorom bývam s maželom. Mám brata, ktorý nechce užívať tento byt, ale chce z neho peniaze. Nemáme nasporené peniaze, ale nemáme ani dlhy. Byt má hodnotu cca 120 000 eur.

Ako navrhujete postupovať?

Mama má darovať polovicu bytu mne a polovicu bratovi a potom si máme s manželom požiadať o hypotéku, aby sme vyplatili brata?

Čiže kúpiť od neho polovicu.

Dostaneme od banky plnú sumu na vyplatenie bratovho podielu (cca tých 60 000 eur)?

Alebo má mama darovať celý byt mne a následne žiadať hypotéku cca 60 000 eur s tým, že byt založíme?

Môžem tie peniaze potom dať bratovi?

Rieši banka kam tie peniaze odišli?

Alebo má mi mama predať byt za sympolické 1 euro?

Potrebujeme financovať plnú sumu bratovi, kedže nemáme nasporené.

Ďakujem

Dobrý deň,

takéto riešenia som viackrát v praxi realizoval. Treba si sadnúť nad to s právnikom. Vopred je dobré mať samozrejme predstavu o Vašich možnostiach financovania (budem predpokladať, že príjmovo máte všetko OK a viete to zafinancovať). Dohodnúť sa na čiastke - teda hodnote toho bytu, ktorú všetci zúčastnení akceptujú. Právnik s Vami pripraví vysporiadanie, ktoré použijete potom pri financovaní v banke, kde sa bude riešiť hypotéka na 60 000 EUR. S právnikovi treba povedať, že budete riešiť vysporiadanie a teda kúpu na hypotéku a že mama Vám teda akoby polovicu bytu bude darovať.

Následne vieme návrh takejto zmluvy ešte skonzultovať aj v bankách a doriešiť financovanie.

Dá sa to vyriešiť hypotékou. Ak by ste s tým chceli pomôcť, aby sme Vám to pomohli zariadiť a koordinovať financovanie, napíšte prípadne mail.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk