Ako sa naučiť šetriť?

Zodpovedané
13. nov 2021

Dobrý deň,

s manželom máme mesačne 2 000 eur. Z toho ide 1 200 eur na hypo, mesačné výdavky okolo bytu, sporenia pre dcéru, investičné sporenie a ešte z toho 250 eur na rezervu. Čiže 800 eur nám ostane na stravu a výdavky len pre nás. No a nie lenže minieme celých 800 eur, vždy minieme aj tých 250 na rezervu. Chceme stavať dom a takýmto štýlom nepostavíme nikdy. Podotýkam nerozhadzujeme sa.

Ako sa naučiť hospodáriť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja sa učím investovať, zhodnocovať majetok. Jednoducho šetriť celý život 🙂. Nechcem tu dehonestovať svoje profesionálne vedomosti, ale bez ohľadu na učebnice, pravidlá, desiatky rokov skúseností/praxe a iné "zákonitosti" má život a rodina s deťmi aj svoje nepredvídateľné, neuchopiteľné a nelogické prekvapenia.

Váš dotaz sa týka jednej a tej najzákladnejšej témy. Rodinného rozpočtu. A ak to nevychádza, tak sú spravidla 2 dôvody:

  • Nevieme si proste odrieknuť niektoré zbytočnosti. S týmto sa dá zväčša pracovať.
  • Chceme sporiť viac, alebo máme nejaký cieľ a túžbu, ktoré nám súčasný rozpočet a finančný stav reálne matematicky nedovolí. S tým sa dá často tiež niečo urobiť.

Aj tak ale musím povedať, že aj keď tvrdíte, že rezervu sa Vám nedarí tvoriť, tak je skvelé, že mesačné sporenie pre dcéru a tiež investičné sporenie nejaké ešte máte a odtiaľ nepíšete, že vyberáte alebo redukujete. Je vidieť, že chcete urobiť ten najdôležitejší krok, lebo nie ste spokojná s tým, že máte vcelku pekný rodinný príjem 2 000 EUR mesačne (rátam pri 1 dieťati) a očakávate, že by Vám to malo vychádzať.

Zo skúseností viem, že veľa ľuďom pomohlo sa pozrieť na svoje financie inak. Netvrdím, že to musí byť s niekým ako ja, ale je dobré si vypočuť iný názor a pohľad na vec s otvorenou mysľou. Alebo sa odosobniť a pozrieť sa na rodinný rozpočet a nadhľadom a bez kompromisov - spoločne s manželom (aj keď u nás doma je to vždy výzva, keď so ženou riešime niečo podobné - ja som "škudlič" a ona "užívač", takže pravda je niekde uprostred 😉).

Čo sa týka rád a "učenia" a predstavenia alternatív ako na to. Ak by ste sa s týmto dotazom objavili u mňa v kancelárii, alebo by sme toto spoločne riešili, veľmi by som Vás asi otravoval tým, že by som chcel doslova s Vami prejsť detailne Vaše výdavky. Vaše priority. Vaše výpisy.

No proste by sme si dali najskôr na papier tzv. Tčko (aj keď sám tento názov tak trošku nenávidím). Na ľavú stranu si väčšina ľudí vypíše len "zopár" príjmov a na pravú si vypíše nesmierne veľa výdavkov. Bez ohľadu na to, či ich potrebujú, tak tých reálnych aj tých, čo chcú proste mať (ako napr. dovolenka). A toto ukáže aký máme "mínusový" stav. Či je nutné a vôbec možné niektoré výdavky skonsolidovať, znížiť, zefektívniť, spojiť. Či je možné a reálne niektoré príjmy navýšiť či niečo pridať (asi viete že toto je skôr filozofická otázka pri príjmoch, lebo reálne vieme ovplyvniť najmä tú časť s výdavkami.) Na túto techniku nepotrebujete kalkulačku (teda nie na začiatku),nepotrebujete ani Excel. Len si na to s manželom nájsť čas, pozrieť sa na to a dať si to len na papier s ceruzkou. Už to samotné vypisovanie Vám veľa vecí odhalí (napr. čo keby sme ročnú prehliadku auta a havarijné poistenie neplatili až keď príde šek, ale budeme mať 50e mesačne trvalý príkaz).

V prílohe posielam jednoduché a funkčné riešenie s kompozíciu za pomoci mojej 3 ročnej dcéry 🙂. Nech je to akokoľvek úsmevné, toto Vám ukáže, či je rezerva reálna, či teda niektoré veci netreba prehodnotiť. Ak máte takýto cieľ, alebo či by pomohlo napr. to, že sme zanalyzovali a pozreli spätne, že nás "zabili" v našich plánoch tento či minulý rok tieto 3-4 vyššie výdavky, s ktorými sa dalo vopred rátať alebo sa na ne pripraviť lepšie. No a keď podľa Vás bude udržateľné, čo si spíšete a sa doma dohodnete, tak to treba samozrejme dôsledne a nekompromisne dodržiavať, jedine že by doslova O ŽIVOT IŠLO 🙂 (aj to sa samozrejme môže stať).

Prípadne napíšte mail, môžeme rozobrať aj vo vážnejšej rovine a konkrétnejšie Váš prípad a možnosti.

Držím palce! 🙂

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk