Bude banka žiadať od živnostníka k hypotéke aj bankové výpisy?

Zodpovedané
25. aug 2022

Dobrý deň,

s priateľom si chceme budúci rok po daňovom priznaní zobrať hypotéku. Ja som zamestnanec a on živnostník.

Bude od neho banka vyžadovať aj bankové výpisy?

Ide o to, že mu zákazníci častokrát platia v hotovosti. Teda nie každý príjem ide cez účet.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri platbe v hotovosti bude potrebovať faktúry a príjmový pokladničný doklad, ktorý sa potom dokladuje banke. Treba si dať pozor na to, že pri žvinostníkoch je povolená hranica maximálne 5 000€ pre platby v hotovosti, viac to nemôže presiahnuť. Nižšie vám rozpíšem, ako to majú jednotlivé banky čo sa týka dokladovania výpisov z účtu:

  • SLSP si od vás bude pýtať výpisy z účtu za 6 mesiacov (ak by ste ich nemali, môžete doložiť iný doklad preukazujúci aktuálnosť a stabilitu príjmu - napríklad intervalová, resp. prehľadová uzávierka, prípadne iný typ reportu o tržbách z elektronickej registračnej pokladnice, zmluvy uzatvorené s treťou stranou a pod.). Okrem toho daňové priznanie a potvrdenie o výške dane a zaplatenej dani.
  • VÚB si od vás bude pýtať výpisy za posledných 6 mesiacov. Okrem toho samozrejme daňové priznanie a potvrdenie o výške dane a zaplatenej deni.
  • Tatrabanka chce iba daňové priznanie, potvrdenie o výške dane a zaplatenej dani.
  • ČSOB to má rovnako ako VÚB.
  • Prima banka to má rovnako ako Tatra banka.
  • Unicredit to má rovnako ako Tatra banka.
  • 365 banka to má rovnako ako VÚB.
  • Mbank chce kópiu daňového priznania spolu s účtovnou závierkou, kompletný výpis z účtu za posledný mesiac + to potvrdenie o výške a zaplatení dane.

Veľa šťastia

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk