Dostaneme úver, keď ja som SZČO a mám na seba už písané úvery?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

s manželkou by sme si budúci rok chceli vziať hypotéku vo výške 160 000 EUR. Manželka je zamestnaná na Slovensku. Príjem zo zamestnania má cca 1400 EUR a je bez úverov.

Ja som trošku zložitejší prípad. Som SZČO, kde tento rok budem mať príjem cca 36 000 EUR. Problém je v tom, že mám na seba písané úvery, kde výška splátky všetkých úverov je 735 EUR mesačne. Pred pol rokom mi skončil odklad 5 mesačných splátok.

Je možné dostať úver, ak by som dal manželku akú hlavnú dlžníčku a ja by som bol ako spoludlžník?

Zatiaľ sme bez deti.

Ďakujem

Dobrý deň,

šanca by tam bola, čo sa týka príjmu. Pri SZČO vedia banky vychádzať buď z ročných obratov (od 10 do 60 percent z Vášho príjmu), alebo zo základu dane mínus daň. Čím vyššia daň, tým vyšší limit na splátku úverov. Teoreticky, ak by ste si neuplatnili žiadne náklady a zaplatili najvyššiu daň, tak by Vám to malo bez problémov vyjsť.

Ide potom o to, koľko máte vy a manželka rokov, či jej príjem je v čistom alebo v hrubom, či budete mať o rok už nejaké deti alebo nie a či sú Vaše úvery na rodné číslo alebo IČO. Ak sú podnikateľské, nemusia sa Vám tam rátať. To by Vám zvýšilo limit.

Čo sa týka toho odkladu, tak toto bude robiť najväčší problém. Štandardne chcú banky dávať hypotéku po odklady až po 2 rokoch, no možno po 12-tich mesiacoch by sa to dalo niekde na výnimku vybaviť.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk