Je pri hypotéke výhodnejšia kratšia splatnosť alebo vyššia úroková sadzba?

Zodpovedané
27. dec 2022

Dobrý deň,

berieme hypotéku 110 000 eur a dostali sme nasledovné schválenie.

Prvá banka nám ponúka 3,15% na 23 rokov, (do 65 rokov, výnimka do 70 rokov sa nepodarila), 2. banka 3,89% na 28 rokov.

Teraz stojíme pred otázkou, či vziať ponuku 1. banky, kde bol pri 5-ročnej fixácii toho času najlepší úrok - vyššia splátka znižuje, ale tým aj budget na výšku mimoriadnych splátok, ktoré by sme nad rámec splátky chceli realizovať, alebo ísť do banky, kde rozložia splátky na viac rokov.

Je pri hypotéke výhodnejšia kratšia splatnosť alebo vyššia úroková sadzba?

Ďakujem

Dobrý deň,

za mňa ekonomicky najvýhodnejšie riešenie je rozloženie hypotéky na čo najnižšie mesačné splátky (teda možnosť 2) s tým, že ten rozdiel by som mesačne investoval s účelom predčasného splatenia hypotéky. Investovanie by som si nastavil na dobu podľa toho, koľko by som si vedel mesačne odkladať.

Vo Vašom prípade, ak by ste mali splátku približne 540 eur mesačne (možnosť 2), tak pri investícii s výnosom 9% ročne ak by ste si odkladali 107 eur mesačne by ste splatili hypotéku o 10 rokov skôr.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk