Je šanca, že nám schvália hypotéku vo výške 75 000 eur, keď ja poberám pandemický rodičovský?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

chceli by sme hypotéku na dom v sume okolo 75 000 eur. Založili by sme aj rodičovský dom, máme 1 dieťa, žiadne úvery/dlhy. Manžel má čistý príjem 900 € a ja poberám momentálne pandemický rodičovský príspevok. Keď ho zrušia, tak nebudem mať žiaden príjem a budem nezamestnaná.

Je šanca, že nám schvália hypotéku vo výške 75 000 eur?

Berie sa do úvahy aj pandemický rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

vždy sa snažím v tejto poradni motivovať, že sa treba ešte detailnejšie niekde ísť poradiť. Nerád totiž píšem, že niečo nejde, alebo že nie je cesta. Lebo nejaká vždy je, aj keď v niektorých prípadoch nemusí byť jednoduchá a môže to chcieť ešte prípravy a vynaloženie snahy, aby sa niektoré veci zmenili, kým sa bude žiadať o hypotéku (môže to trvať nejaký čas, kým sa to vyrieši).

Nemám dobré skúsenosti s akceptáciou pandemického rodičovského príspevku. Z pohľadu banky je to aj pochopiteľné, ide len o dočasné riešenie a môže podliehať v súčasnej dobe pomerne "vrtkavej" zákonodarnej moci (keď odhliadneme od toho, že aj pandémia môže skončiť nárazovo).

V praxi je možné riešiť výnimku, kde však sú tieto prípady individuálne posudzované. Určite zaváži aj to, či máte nejakú vlastnú rezervu, lebo dnes v praxi býva ešte náročnejšie pri príjmoch, ktoré sú na doraz, získať dofinancovanie hypotéky.

Napr. ak niekto kupuje dom za 75 000 eur, tak zjednodušene sa môže stať, že banka mu akceptuje hypotéku len na 80% ceny (pri menej zaujímavých nehnuteľnostiach v horšej lokalite alebo v horšom stave nehnuteľnosti aj kľudne menej - napr. 70%). Takže sa dostane k hypotéke 60 000 eur a chýba mu ešte 15 000 eur na dofinancovanie kúpnej ceny. Zvyšnú čiastku proste musí dofinancovať inak. Samozrejme sa v praxi stretávam, že málo ľudí má 15 000 eur (alebo aj viac) na to, aby si takto kúpili nehnuteľnosť. Potrebujú preto ďalší úver. A tu tie príjmy sú často už nadoraz. Tiež obmedzenia Národnej banky Slovenska, ktoré banky musia dodržiavať (resp. môžu obchádzať len minimálne), už robia problém pri dofinancovaní bývania.

Určite je dobré, aby ste sa poradili detailnejšie, nech Vám dajú "na papier" pravdivo aká je situácia. Ako to vychádza/nevychádza. A čo by sa ideálne malo zmeniť, aby ste dokázali zafinancovať bývanie.

Veľmi môže v týchto prípadoch, kedy sa ide na doraz, pomôcť, ak je možné okrem kupovanej nehnuteľnosti využiť aj rodičovskú nehnuteľnosť.

Ak by ste sa chceli poradiť detailnejšie, napíšte mail.

V každom prípade držím palce!

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk