Máme šancu získať úver?

Zodpovedané
30. sep 2022

Dobrý deň,

chceli by sme požiadať o úver - hypotéku. Plánujeme začať stavať dom na jar 2023.

Ja mám 34 rokov, partner 35. Čakáme prvé dieťa, vlastníme spolu obaja pozemok 700 m2, ku ktorému už máme stavebné povolenie. Ručiť sme chceli spôsobom, vziať úver na začiatok (cca 30 000 eur) a neskôr založiť už túto rozostavanú nehnuteľnosť. Partner vlastní byt, ale tým ručí na svojej hypotéke.

Partner v čistom zarobí cca 1200 eur, (spláca momentálne hypotéku 320 + 400 eur spotrebný úver). Je zamestnaný, ale on hypotéku na byt už má. Tú v roku 2020 refinancoval (cca 100 000 eur). Ja pracujem ako SZČO od r. 2016 ako VFA v poisťovni, čiže plánujem popri materskej pracovať a mať príjem aj z tejto činnosti. Môj vymeriavací základ z posledného DP je 800 eur, ale v januári mám termín nástupu na materskú dovolenku.

Je nejaká šanca, že by som ja alebo aj spoločne mohli žiadať o nejaký úver?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na základe toho, čo ste uviedli si myslím, že by ste mali šancu na získanie úveru 30 000 eur. Šancu by ste mali zatiaľ aj sama, keďže nie ste úverovo zadĺžená. Je potom však otázne, ako ďalej. Ak by ste aj postavili základy a vystavali dom tak, že by bol zapísateľný na kataster ako rozostavaná stavba, potom by ste už pravdepodobne nemali nárok na viac peňazí a dom by vám stál. Je veľmi dôležité si to dobre naplánovať, mať dostatočný príjem na celú hypotéku na postavenie domu a takisto na 20/30%-nú rezervu, keďže ceny materiálov a aj práce môžu a dosť pravdepodobne aj pôjdu hore, kým všetko nakúpite.

Najlepšie čo môžete spraviť je konsolidovať s priateľom jeho hypotéku a druhý úver do jednej hypotéky. Tým by sa mu výrazne znížila mesačná splátka. Následne by sa aj jemu uvoľnil priestor na ďalšiu hypotéku už na váš dom. Potom je dôležité prepočítať si podľa projektu domu koľko vás to vyjde a pripočítať k tomu rezervu aspoň 20/30% ->. Ak by podľa projektu vás dom vyšiel na 100 000 eur, treba rátať s tým, že budete potrebovať približne tak 130 000 eur aj s rezervou na jeho postavenie. Ak budete mať túto sumu, tak bude potrebné prepočítať, či by vám toľko banka vedela požičať formou hypotéky. Ak nie, tak koľko by ste potrebovali dať z vlastného, alebo do akého štádia by ste aspoň vedeli dom postaviť.

Takéto prípady sú veľmi náročné na naplánovanie z hľadiska financovania bankou, najmä v tejto dobe zvyšujúcich sa spotrebiteľských cien a úrokových sadzieb na hypotékach.

Neodporúčam to teda riešiť po vlastnej osi, lebo je tam viacero rizík. Skúste si nájsť nejakého profesionála, ktorý vás prevedie celým procesom.Prípadne napíšte mne a pomôžem vám s tým ja.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk