Na dom rodičov je záložné právo v prospech banky. Dostaneme hypotéku?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

s manželkou plánujeme kúpu pozemku určeného na výstavbu domu. Pozemok chceme financovať hypotékou, kde by sme chceli ručiť rodičovským domom. Na dom rodičov je založné právo v prospech banky, kde je aktuálna dlžná suma 2000 EUR.

Budú takúto nehnuteľnosť iné banky akceptovať ako zábezpeku v prípade, že z hypotéky by bola dlžná suma splatená a tým by bolo pôvodné záložné právo zrušené?

Je nutné daný úver splatiť, počkať na výmaz záložného práva z LV a až tak žiadať o hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

sú 2 možnosti:

Buď sa to bude riešiť tak, že sa úver mimoriadne vyplatí a bude sa čakať na výmaz z katastra. Alebo to viete urobiť tak, že zoberiete hypotéku na daný dom a jeden z účelov bude "vyplatenie úveru 3. osoby". Tým pádom by sa nečakalo na výmaz z katastra, ale rovno by ste spolu s tým vyplatením vedeli čerpať aj svoju hypotéku. Toto však vie spraviť iba SLSP a ostatné banky na výnimku. Ak by ste s tým potrebovali pomôcť a zastrešiť proces, pokojne mi napíšte na mail.

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk